Kolejny tydzień nowego roku,  dzień już zauważalnie dłuższy, po pięknej sobotniej koniunkcji planet czekają nas kolejne równe obserwacji i fotografii zjawiska.

Księżyc
11.01

Od tego dnia będzie Księżyca sukcesywnie przybywać. O ile pogoda na to pozwoli we wtorek popołudniu można wypatrywać światła popielatego. Gdy Księżyc znajduje się w okolicach nowiu, poświata odbita z Ziemi w jego kierunku delikatnie oświetla aktualnie nieoświetloną tarczę Księżyca. Światła popielatego najlepiej wypatrywać około godz. 16.30 na jeszcze gradientowym niebie. Warto je również uwiecznić na fotografii

16.01

Koniunkcja Księżyca z Uranem, Księżyc będzie oświetlony w 47%. Koniunkcja będzie widoczna między godz. 18.00 a godz 22.15. Jednak Uran to dość ciemny obiekt na niebie, nie tak dobrze widoczny jak poranne obecnie planety: Wenus, Jowisz i Saturn czy Mars. Aby go ujrzeć należy wykonać fotografię z dłuższym czasem.

16.01

Księżyc będzie znajdował się w 1 kwadrze.

Planety

Wenus, Mars i Saturn widoczne są nad ranem.

Wenus

Po koniunkcji z Saturnem będzie się od niego oddalać, dlatego warto nacieszyć się widokiem gwiazdy poranka Niedługo już zniknie z pola widzenia naszych oczu, aż do jesieni.

Mars

Mars jest widoczny nieopodal gwiazdy Spika, najjaśniejszej gwiazdy Panny, z każdym dniem coraz wcześniej.

Jowisz

Jowisz jest widoczny całą drugą połowę nocy przy jednym z ramion gwiazdozbioru Panny. Łatwy do rozpoznania, z powodu bycia najjaśniejszym obiektem na niebie, choć nad ranem miano to przysługuje Wenus.

Saturn

Saturn widoczny nad ranem, z każdym dniem coraz wcześniej.

Merkury

Merkury obecnie jest niewidoczny z powodu bliskiego położenia względem Słońca.

Uran

Widoczny w pierwszej połowie nocy, jednak ciężko go wypatrywać gołym okiem tuż obok konstelacji ryb.

Bonus

20.10

W towarzystwie planet w tym dniu pojawi się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, przelatując pod każdą z widocznych, zaczynając od Jowisza, Mars, Saturn i Wenus. Pojawi się o godz. 5.39 jednocześnie będąc w najwyższej wysokości nad horyzontem. Zajdzie o godz. 5.44. Warto obserwować ten przelot jeśli pogoda pozwoli i sfotografować go w jak najszerszym polu widzenia długoczasową ekspozycją by ująć wszystkie planety. Przynajmniej Te trzy ostatnie, ponieważ Jowisz będzie wysoko nad horyzontem i trochę oddalony od reszty. Będzie to wyglądało niczym gruba kosmiczna krecha pod planetami

Komety
Catalina C/2013 US10

Cały czas królową nieba jest kometa Catalina C/2013 US10. Opuszcza ona powoli Wolarza, by dążyć w kierunku Wielkiego Wozu, stąd poranne śpiochy będą mogły ją wypatrywać jeszcze w pierwszej połowie nocy. I tak:

14.10

Znajdzie się w bliskim sąsiedztwie gwiazdy Alkaid, ostatniej gwiazdy dyszla Wielkiego Wozu, stąd będzie łatwa do odnalezienia. Można ją wypatrzyć już przez lornetkę.

16.10

Bliskie spotkanie z galaktyką M101 (Galaktyka Wiatraczek). Oby pogoda dopisała, bo warte uwiecznienia na długoczasowej fotografii.

17. 10

Koniunkcja z gwiazdami Alkor i Mizar, środkowe gwiazdy dyszla Wielkiego Wozu. Wizualizacje poniżej.

PANSTARRS C/ 2014 S2

Ciągle ciemna kometa, poruszająca się po obrzeżach konstelacji smoka. Widoczna jedynie w teleskopach.

ISS

Dane o przelotach ISS dostępne są tutaj. Stacja Kosmiczna do końca stycznia będzie pojawiać się na niebie porannym.

Flary Irydium

Warto zobaczyć godziny pojawienia się flar na naszym niebie. U mnie pojawi się tuż pod Księżycem 12 stycznia o jasności – 5 mag, to bardzo dużo. Jaśniejsze flary pojawiają się znacznie rzadziej. Problemem jest tylko to, że trzeba znać dokładną godzinę pojawienia się flary dla danego miejsca. Jak jej szukać? Wystarczy zajrzeć do linku.

Gwiazdozbiory

Ciągle na niebie króluje Orion ze swoimi mgławicami, Byk z Plejadami,  Bliźnięta, jednak powoli ustępują one już gwiazdozbiorom wiosennym  jak Korona Północna, Panna, Warkocz Bereniki. Plejady już w okolicach godz. 20.00 mijają południe, a w okolicach 20 stycznia będzie to już 19.30. Orion Jeszcze wysoko na niebie. Warto pamiętać, że w lutym powoli będziemy się żegnać z tymi obiektami, będą zachodzić około godz 23.00

Długość dnia i nocy

W centralnej Polsce długość dnia 11 stycznia wyniesie 8 godz. 01 min. jednak już 20 stycznia będzie to 8 godz. 27 min. Nad morzem długość dnia 11 stycznia to 7 godz. 42 min. a już 20 stycznia 8 godz. 07 min. Dla Szczecina 8 godz. 17 min. Obecnie najdłuższe dni są na południu kraju, w Krakowie 11 stycznia dzień będzie trwał 8 godz. 25 min a 20 stycznia 8 godz. 45 min.
Do 20 stycznia Słońce w większości kraju będzie zachodzić już po godz. 16.00.