– Miałem straszny koszmar.
– Co ci się śniło ?
– Śniło mi się, że umarłem. A żona posprzedawała całą moją optykę w cenie, za którą powiedziałem jej, że ją kupiłem  Idzie wiosna a wraz z nią dobry humor, Słońce świeci wyżej na niebie, przyroda budzi się do życia.. niedługo zmienimy czas na letni, w końcu zimowa deprecha mija. A na niebie…

Ogólny przegląd miesiąca:

1 marca to tradycyjnie pierwszy dzień meteorologicznej wiosny. Astronomiczna wiosna rozpocznie się 20 marca o godz. 5.30 i potrwa do… o tym w drugiej połowie miesiąca. Katolicy wiosnę przywitają kolorowo, bowiem pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypadnie na Niedzielę Palmową. Mówię o Niedzieli Palmowej bowiem niedziela, która po niej następuje jest ściśle związana z jednym z wydarzeń astronomicznych jakim jest pełnia Księżyca. To właśnie po pierwszej wiosennej pełni Księżyca następuje Wielkanoc, cała tajemnica kto to wszystko ustala A w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną zmieniamy czas na letni, tradycyjnie już w ostatni weekend marca.

1 marca
Początek meteorologicznej wiosny.
Trzecia kwadra Księżyca.

Koniunkcja Księżyca i Marsa (nad ranem);
2 marca
Koniunkcja Saturna i Księżyca
ważny dzień dla autora bloga (dożyłem kolejnej wiosny) Chciałbym sobie życzyć jak najwięcej sfotografowanych deep sky’ów oraz byście dzięki temu blogowi lepiej poznali nasze niebo
8 marca
Wszystkiego Najlepszego z Okazji Dnia Kobiet P.S. Pierwszą kobietą w kosmosie była Walentina Tierieszkowa (obecnie ma 79 lat) Radziecka kosmonautka;
Jowisz znajdzie się w opozycji, tzn. że znajdzie się po przeciwnej stronie Słońca względem Ziemi. Stwarza to dogodne warunki obserwacyjne ( o tym niżej).
9 marca
Nów Księżyca

10 marca
C/2014 W2 (Pan-STARRS) -kometa znajdzie się w peryhelium, znaczy to tyle, że znajdzie się najbliżej Słońca. Czy sprawi to jej pojaśnienie?
14 marca

Koniunkcja Księżyca z Aldebaranem, najjaśniejsza gwiazda konstelacji Byka. Do zakrycia gwiazdy dojdzie jeszcze w dzień więc tego nie zauważymy,  jednak warto poświęcić chwilę na obserwacje.

15 marca
Pierwsza kwadra

Planety
Mars

Zacznę od Marsa bowiem to on rozpocznie ten miesiąc wraz z Księżycem. Jeszcze w nocy 1 marca, około 40 minut po północy pojawi się on w towarzystwie Księżyca nisko nad południowo – wschodnim horyzontem. Jednak dla śpiochów, można wyjść na obserwacje trochę później, np. o godz. 4.00, wtedy niedaleko obu obiektów będzie widoczny Saturn.

W pozostałych dniach Mars będzie znajdował się między Wagą a Skorpionem. 15 marca znajdzie się w bliskiej koniunkcji z gwiazdą Skorpiona – Acrab, również blisko, w gwiazdozbiorze Skorpiona znajduje się gwiazda Antares, łatwo rozpoznawalna ze względu na swój czerwony kolor.

Ciekawostka!

Gdy Mars znajdzie się 15 marca w pobliżu Antares, warto wiedzieć, że Antares z języka greckiego oznacza: przeciwnik Marsa. A Mars w mitologii był bogiem wojny. Udanej walki życzę obu obiektów na niebie Co ważne, dojdzie do prawdziwej walki. Gdyby bowiem połączyć dwie gwiazdy Wagi cienką linią, to Mars zachowa się jak piłeczka ping pongowa, będzie się od tej linii odbijał w kierunku Skorpiona, a od Skorpiona w kierunku Wagi. Cała wędrówka potrwa kilka miesięcy, jednak wizualnie wygląda to dosyć ciekawie

Jowisz

Jowisz jest gwiazdą wieczoru I to UWAGA.. każdego przez najbliższe kilka miesięcy. Ten gazowy olbrzym bowiem 8 marca znajdzie się w opozycji, od tego dnia z każdym kolejnym w okolicy północy będzie górował nad horyzontem. Warto więc poświęcić kilka chwil na obserwacje tego giganta, szczególnie jego księżyców, Kalisto, Ganimedesa, Europy i Io, mając lepszy sprzęt do dyspozycji warto pokusić się o ujrzenie Wielkiej Czerwonej Plamy.

Saturn

Planeta pierścieni 2 marca nad ranem zawita w towarzystwie „łysego”. Księżyc i Saturn wyłonią się zza horyzontu w okolicach godz 2.00. Ten ostatni wędruje w gwiazdozbiorze Wężownika, troche większy gwiazdozbiór niż pozostałe. Natomiast to co jest warte uwagi poza samą koniunkcją to Księżyc, który będzie już po III kwadrze, stwarzając dogodne warunki obserwacyjne jego kraterów. Najlepiej bowiem robić to w okolicach I i III kwadry.

I przy opisie planet w tym miejscu kropka, no to przecinek

Nie jednak .

ISS – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Gdy zobaczysz szybki, nie migocący, jasny obiekt na niebie to nie samolot. To nie kosmici… no ok, mieszają w kosmosie jako jedyni ziemianie. To Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, pierwszy obiekt w kosmosie, na którym mieszkają ludzie.
Kiedy ją można zobaczyć?
Między 5 a 15 marca w godzinach między godz. 3.00 a godz. 5.00.
Szczegóły tradycyjnie już w osobnej zakładce na mojej stronie;

Jeśli tam nie znajdziecie swojej miejscowości, zapraszam tutaj;

Transit – finder

Spragnieni emocji? Zwykłe obserwacje ISS nie wystarczą? Zapraszam na stronę jednego z miłośników astronomii, Polaka, który przygotował chyba najprostszą w obsłudze aplikację do wyznaczania tranzytów ISS na tle Słońca i Księżyca: https://transit-finder.com/

Flary irydium

Są takie obiekty na niebie, które pojawiają się na niebie na krótką chwilę, czasem sekundę, innym razem dłużej, dając dziwny mocny błysk, zwany flarą irydium. Jak ją zaobserwować? https://nighstars.pl/2015/09/22/flary-irydium/

Gwiazdozbiory

Zimowe gwiazdozbiory ustępują wiosennym, takim jak Hydra, Kruk, Korona Północna, Skorpion, Warkocz Bereniki. Jednak to do czego ja zachęcam, to obserwacje bogatego w obiekty Dużego Wozu. Gwiazdozbiór całoroczny, jednak właśnie w tym okresie przyjmuje on korzystną dla obserwatora pozycję, znajdując się wysoko na niebie. Są w nim obiekty takie jak M 51 (Galaktyka Wir – przykład galaktycznego kanibalizmu), M101 (Galaktyka Wiatraczek) M81 i M82.. I wszystkie obiekty są łatwe do odnalezienia dzięki bliskiemu sąsiedztwu gwiazd. Niestety, niezbędny jest przynajmniej mały teleskop.

Długość dnia i nocy

Nocy systematycznie ubywa na rzecz dnia. Świt nastaje już około godz. 5.00 a zmrok zapada w okolicach godz. 17.30. Oczywiście wraz ze zmianą czasu się to delikatnie zmieni, ale warto cieszyć się już dłuższym dniem