Będąc pod prawdziwie ciemnym niebem, możemy ujrzeć całe mnóstwo gwiazd i obiektów, o jakich przy miejskiej łunie możemy tylko marzyć. Są takie, do których obserwacji potrzeba lornetki bądź teleskopu, ale i te, które widoczne są bez problemu gołym okiem. Należy do nich gromada otwarta w konstelacji Byka, zwana Plejady. Jest opisana w katalogu Messiera jako M45.

O gromadzie..

Plejady, to najbliżej nas położona gromada gwiazd, jednocześnie najlepiej widoczna gromada gołym okiem na naszym niebie. Jest położona od nas tylko 440 lat świetlnych od Ziemi. Można ją obserwować przez całą zimę. Jest widoczna mniej więcej do końca kwietnia, a potem od 16 czerwca wyłania się na jaśniejącym niebie około godz 3.00 z nad horyzontu. Jednak najlepszy okres widoczności plejad przypada na wrzesień – luty, wtedy to już na ciemnym niebie snuje się gromada, którą wielu myli z gwiazdozbiorem  Małego Wozu, bowiem przypomina miniaturkę Wielkiego Wozu (nie działa tu zasada jak w przypadku prawa – nieznajomość nieba szkodzi 🙂  ) W grudniu góruje około godz. 23.00. Pod łuną miejską łatwo na nią trafić przez przypadek, jako pewna mgiełka na niebie. O widzeniu kątem oka pisałem tutaj.  Są otoczone słabą mgławicą refleksyjną. Gromada liczy sobie około 500 gwiazd.

Plejady, Wenus i Aldebaran z Hiadami (wiosna 2015) – fot. Kamil Garstka

Wiek gwiazd

Plejady to stosunkowo młoda gromada gwiazd, licząca sobie około 100 mln lat. Większość gwiazd to błękitne olbrzymy typu widmowego B, które zwykle kończą żywot po kilkuset milionach lat. Najjaśniejsze gwiazdy gromady to: Alkione, Atlas, Elektra, Maia(otoczona mgławicą NGC 1432) , Merope (otoczona mgławicą NGC 1435), Taygeta, Plejone, Celaeno, Asterope, Sterope II.

Plejady w mitologii

Oczywiście jak większość obiektów na niebie tak i Plejady związane są z mitem. Plejady były córkami tytana Atlasa, tytani to bogowie z pokolenia olbrzymów. Na wieść o śmierci Hiad (gromady otwartej w Byku) popełniły samobójstwo i zostały przeniesione przez Zeusa na niebo.

Fragment konstelacji Byka ( w tle hiady) – fot. Kamil Garstka

Jak znaleźć?

Najprościej Plejady znaleźć przez gwiazdę Aldebaran, najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Byka, ma charakterystyczny pomarańczowy kolor, należy jej szukać powyżej gwiazdozbioru Oriona, lekko na prawo od konstelacji, gdy wskażemy kciukiem prawej ręki Aldebarana, palec wskazujący po rozłożeniu powinien wskazać Plejady.