Można cieszyć wzrok obserwując, ale żyjemy w dobie obrazka. Dziś wszystko dookoła filmujemy, fotografujemy, dzielimy się tym ze znajomymi, wstawiamy na portale społecznościowe. Świetną okazją do tego jest fotografia zaćmienia Super Księżyca.

Na wstępie! Ilość posiadanych megapikseli nie ma żadnego znaczenia.

Nie ma co ukrywać, że zwycięską ręką wyjdą na tym posiadacze lustrzanek. Nie dlatego, że lustrzanki dają świetną jakość obrazu. Ale nie znaczy to że posiadacze kompaktów czy telefonów komórkowych nie mogą fotografować tego zjawiska. Oczywiście, że mogą. Aby jednak zrobić to dobrze, przygotowałem krótki poradnik.

Tryb manualny
fotografuję lustrzanką
fotografuje aparatem kompaktowym
fotografuje telefonem komórkowym

tryb Manualny

Posiadacze lustrzanek mają tą właśnie przewagę, że mogą w pełni kontrolować parametry ekspozycji. Jednak aby zrobić to prawidłowo, trzeba pokrętło na aparacie przestawić w tryb M ( manualny). Tak! Wszystkie bowiem ustawienia będziemy wprowadzać ręcznie.

Poniżej słowniczek używanych przez nas pojęć:

ISO – czułość aparatu

Time – czas naświetlania

Przysłona – wartość liczbowa wpadającego światła ( mechanizm w obiektywie regulujący ilość wpadającego światła/głębie ostrości).

WB – balans bieli, odwzorowanie kolorów

Ogniskowa –  decyduje o wartości kąta widzenia w obiektywie

Gdy już przełączymy aparat w tryb manualny najpierw poznajmy jak zmieniać poszczególne parametry.

ISO – czułość aparatu zmienimy wchodząc w menu i szukając opcji ISO ( polecam przeczytanie instrukcji aparatu). Najczęściej lustrzanki posiadają ISO w zakresie 100 – 6400. Te z niższej pułki będą miały ISO w zakresie 200 – 1600, z wyższej nawet ponad 25k.

Time – czas naświetlania zmienimy najczęściej kręcąc pokrętłem nastawczym znajdującym się z tyłu

pokrętło nastawne

bądź z przodu aparatu. W zależności od modelu będziemy mogli regulować czas od 1/4000 sek. (1/8000) do 30 sekund i w trybie BULB tak długo jak chcemy. Trzeba pamiętać, że czas podany w aparacie np. 1/125 to ułamek sekundy, jej 125 część. Im wartość po znaku / większa, tym krótszy czas naświetlania, tym mniej światła wpadnie na matryce aparatu, im mniejsza wartość po / tym dłuższy czas naświetlania, aż do momentu kiedy widzimy same cyfry, wtedy wartość liczona jest w pełnych sekundach.

Zmiana przysłony

Przysłona – przysłona pozwala sterować ilością wpadającego światła, im więcej go wpuszczamy tym mamy mniejszą „głębie ostrości” – pojęcie nie pojawiające się w aparatach kompaktowych i komórkach. KITy – czyli tzw. obiektywy zestawowe najczęściej mają jasność obiektywu od f/3.5 do f/5.6 w zależności od używanej ogniskowej obiektywu. Zmienimy ją naciskając jednocześnie przycisk kompensacji ekspozycji ( z grafiką +/-) najczęściej umiejscowiony na górze korpusu aparatu i kręcąc pokrętłem nastawczym ( tym samym co dla zmiany czasu naświetlania).

Gdy już zaznajomimy się z trybem manualnym pora iść dalej.

Fotografuję lustrzanką

Księżyc jest dosyć mocno świecącym obiektem na niebie, dlatego należy dostosować ustawienia tak, żeby wydobyć z niego szczegóły, ale go nie przepalić, ani żeby nie był zbyt ciemny. Niestety odpada tu zdecydowanie tryb automatyczny, który w większości przypadków źle dobierze parametry ekspozycji.

ISO – czułość w aparacie ustawiamy na ISO 100, będzie to nasza wyjściowa czułość;

time – czas naświetlania zazwyczaj najlepszy dla Księżyca w pełni będzie 1/200 sekundy. Wartość tą będziemy korygować w zależności od jasności Księżyca albo na krótszą, gdy Księżyc będzie przepalony np. 1/400 albo na dłuższą np 1/150, gdy będzie niedoświetlony. Wartości mogą być jeszcze inne, w zależności od jasności Księżyca. W momencie gdy Księżyc będzie wchodził w cień Ziemi, jego jaśniejszą część możemy delikatnie przepalić by zobaczyć fragment ciemniejszej strony Srebrnego Globu. Gdy wejdzie w fazę całkowitą może się okazać, że potrzebny jest dłuższy czas i większa wartość ISO, np ISO 400 albo ISO 800. Nie schodź jednak poniżej czasu 1/150 przy długich ogniskowych ponieważ Księżyc się przemieszcza i może wyjść nieostry.

przysłona – żeby uzyskać optymalną głębie ostrości przysłonę ustaw na wartość f/8 – f/11. Tych wartości będziemy się trzymać.

WB – jeśli robisz zdjęcia w formacie RAW ustawisz sobie WB na komputerze, jeśli jpg, ustaw wartość WB na światło słoneczne.

Ogniskowa – im dłuższa tym lepsza, optymalnie dla Księżyca 300 mm.

Jeśli chodzi o ostrość to AF w moich obiektywach zwykle radzi sobie z Księżycem bez problemu, jeśli sobie nie poradzi, możesz ustawić ostrość na odległą latarnie i zablokować, tzn. zmienić na tryb manualny i nie kręcić pokrętłem ostrości, bądź ustawić ręcznie ( polecam to robić w trybie Live View).

Przy używaniu długich ogniskowych polecam użycie statywu. Będzie łatwiej o ostrzejszy obraz niż z ręki

I to chyba wszystko jeśli chodzi o Lustrzankę.

Fotografowanie kompaktem

Jeśli fotografujesz kompaktem sprawa staje się utrudniona. Jeśli posiadasz tryb M ustaw sobie na niego i parametry wg. parametrów dla lustrzanki, jeśli nie, nie pozostaje nic innego jak, ustawienie WB – balansu bieli na światło słoneczne, obniżyć ekspozycję na -2 EV, ponieważ standardowo pewnie Księżyc będzie prześwietlony i ISO na najniższe z dostępnych w twoim aparacie. Te parametry da się ustawić chyba w nawet najprostszym kompakcie. Jeśli posiadasz w trybach tematycznych ZACHÓD SŁOŃCA, również możesz skorzystać z tego trybu i zobaczyć co stworzy aparat. Jeśli chodzi o wartość „zoom” której nie lubie, również, im większy tym większe zbliżenie Księżyca uzyskamy.

Fotografowanie telefonem komórkowym

Sprawa jest tym trudniejsza im starszy mamy telefon. Bowiem smartfony mają upakowane naprawdę dużo funkcji, przewyższających funkcjonalnością aparaty kompaktowe. Jednak również tu ustawiamy WB na światło słoneczne, ISO na 100, jeśli będzie za ciemno to zwiększajmy sukcesywnie wartość iso. Kompensacje ekspozycji ustawmy na -2 EV, jeśli jednak będzie to faza całkowita ustawmy na 0 EV.

Oczywiście to są parametry wstępne, mogące wymagać korekty większej bądź większej, każde zaćmienie Księżyca jest inne. A na koniec zdjęcie zrobione wg. moich instrukcji, prawie idealne, przez Martyne Maj w czasie sierpniowej Super Pełni