Już w poniedziałek 28.09 czeka nas zjawisko zaćmienia Księżyca prawie w całości widoczne z Polski. Nie można tego wydarzenia przegapić. Jak do niego dojdzie? O której i gdzie obserwować? Czy pogoda będzie korzystna?

Dokładnie w dzień rozpoczęcia astronomicznej wiosny mieliśmy do czynienia z zaćmieniem Słońca widocznym na terenie całego kraju. Teraz gdy 23 września rozpoczęła się astronomiczna jesień, kosmos szykuje nam kolejny spektakl na niebie. Dojdzie  całkowitego zaćmienia Księżyca (total Lunar eclipse).

Zaćmienia naszego naturalnego satelity są dosyć częstym zjawiskiem, również w Polsce, jednak niekoniecznie często mamy dobre warunki żeby je oglądać. Poprzednio idealne warunki do oglądania tego zjawiska były w Polsce 8 lat temu, 3 marca 2007 roku. Od tamtej pory mieliśmy aż siedem takich zjawisk, jednak nie były one zbytnio widowiskowe, albo niewidoczne z terenu Polski.

Super Księżyc

Super Księżyc – fot. Martyna Maj

Czym będzie wyróżniało się najbliższe zaćmienie Srebrnego Globu? Księżyc będzie znajdował się w perygeum, co oznacza, że będzie znajdował się najbliżej Ziemi.

Takie zjawisko nie jest czymś nadzwyczajnym, występuje przynajmniej raz każdego roku. Jednak wtedy Księżyc wydaje się o 14% większy i o 30% jaśniejszy niż zazwyczaj. W tym roku pierwszy raz ze zjawiskiem Super Księżyca mieliśmy do czynienia w sierpniu. Jednak to właśnie podczas wrześniowej

Księżyc w Perygeum

pełni, która nosi nazwę Pełnia Księżyca Żniwiarzy, nasz naturalny satelita znajdzie się w najbliższej odległości względem Ziemi. Można wtedy zaobserwować większe pływy morskie niż zazwyczaj. Osoby, które mają problem z zaśnięciem mogą mieć z tym większy problem niż zwykle.

Ostatnie w tym roku tak bliskie spotkanie Srebrnego Globu z Błękitną Planetą będzie 26 października. Termin Super Księżyca wprowadził w 1979 roku astrolog Richard Nolle.

Słońce Ziemia i Księżyc w jednej linii

Zaćmienie Księżyca to nic innego, jak ustawienie się w jednej linii Słońca, Ziemi i Księżyca, względem siebie. Gdy po jednej stronie ustawisz włączoną latarkę, po drugiej kartkę papieru, a

Słońce, Ziemia i Księżyc w jednej lini

miedzy je, wstawisz jakiś nieprzezroczysty materiał, da on na kartę papieru cień. To samo dzieje się podczas zaćmienia. Ziemia stając na jednej linii ze Słońcem i Księżycem stanie się przeszkodą w przedostaniu się światła w kierunku Srebrnego Globu. Dzięki czemu dojdzie do zaćmienia, czyli Księżyc wejdzie w cień, rzucany przez Ziemię.

Krwawy Księżyc.. czyli co?

Krwawy Księżyc – wizja artystyczna

W mediach takich jak internet czy telewizja można usłyszeć, że będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem Krwawego Księżyca. Oczywiście to jest na zasadzie „ciemny lud kupi” i są opowiadane bajki o końcu świata. Ostatni koniec świata miał miejsce  w 2012 r. Chyba jesteśmy nieśmiertelni, przeżyć tyle końców świata?  Mój blog jednak darzy Cię ogromnym szacunkiem i zaraz powiem Ci dlaczego tego dnia nasz naturalny satelita przybierze czerwony kolor.

Zachód Słońca – fot. redaktor

A czerwony zachód Słońca widziałeś? No właśnie.. W ciągu dnia niebo mamy niebieskie, jednak wieczorem nasza dzienna gwiazda przedziera się przez gęstą warstwę atmosfery. Gdyby na Ziemię patrzeć właśnie od strony Księżyca, w okół niej zobaczymy czerwony okrąg. Tak, Ziemia świeci A tak naprawdę, to promienie Słońca przedzierając się przez warstwy atmosfery nadają jej kolor czerwony, a ta intensywnie oświetla naszego satelitę.

Tak naprawdę patrząc na Księżyc wschodzący na niebo wieczorem, bądź zachodzący nad ranem, zawsze ujrzymy jego krwistą barwę, przybierającą różne odcienie.

Czarny kontakt

Nie odrazu zobaczymy „krwawy Księżyc”. Ludzkie oko jest tak zbudowane, że zbyt duży kontrast między jasnym a ciemnym powoduje, że czegoś nie widzimy. Dlatego podczas pierwszego kontaktu cienia ziemskiego z Księżycem, zobaczymy, że Srebrny Glob pogrążą się w ciemnościach, tym większych im większa faza zaćmieniowa będzie.

Przebieg zaćmienia Srebrnego Globu.

O godz. 1.36 Księżyc znajdzie się w pełni – 100% oświetlenia tarczy.

Początkowa faza zaćmienia – fot. stellarium

Początkowa faza zaćmienia Księżyca zacznie się około godziny 2.10, wtedy Księżyc schowa się za lekki cień ziemski, jednak ta faza nie będzie widoczna gołym okiem.

O godz. 3.10 Księżyc zacznie pogrążać się w cieniu Ziemi, ta faza warta jest obserwacji, bowiem z

pierwszy kontakt – fot. stellarium

każdą kolejną minutą tarcza Księżyca będzie coraz bardziej się ściemniała. Zacznie się to w lewym górnym rogu naszego naturalnego satelity.

faza całkowita – fot. stellarium

Około godz 4.10  będzie początek fazy całkowitej, w której Księżyc będzie znajdował się do około  5.20, znajdując się już nisko nad horyzontem. Niestety końcówkę zaćmienia będzie można oglądać jedynie w południowo – zachodniej Polsce. Ale nam chyba najbardziej zależy na fazie całkowitej.

film prezentujący przebieg zjawiska z odrobiną czarnego humoru:

Jak obserwować? – garść informacji

Księżyc będzie znajdował się na południowym zachodzie, jednak zlokalizować go jest łatwo, ze względu na intensywne światło, jakie odbija jego powierzchnia.
Nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt do obserwacji, może przydać się lornetka, żeby przyjrzeć się bliżej postępowaniu poszczególnych faz. Wszystkie będą widoczne gołym okiem.
Potrzebna jest dobra pogoda, prognozy wskazują obecnie na umiarkowane zachmurzenie, w całej Polsce, więc jest możliwość, że jednak pogoda dopisze.
Zapewne wielu z Was będzie chciało to zjawisko fotografować? O tym w jaki sposób to zrobić, piszę tutaj