Przed nami ostatnie dni jesieni, ostatni miesiąc roku, jednocześnie zbliżamy się nieubłaganie do dnia, w którym proces skracania dnia odwróci się i zacznie go powoli lecz sukcesywnie przybywać :). Zbiegnie się to w czasie z powitaniem zimy. Na niebie królować będą zimowe gwiazdozbiory a wszystko wskazuje na to że obiektem nr 1 będzie królowa.. (kometa) Catalina. Do tego deszcz meteorów i ostatnie z serii zakryć Aldebarana. Zacznijmy od najbliższego tygodnia grudnia.

Księżyc
03.12

Srebrny Glob znajdzie się w III kwadrze, oznacza to, że będzie go sukcesywnie ubywać.

Planety

Planety obserwujemy na wschodnim niebie nad ranem, najniżej nad horyzontem bardzo jasna Wenus, troszkę wyżej czerwony Mars i nad nimi jasny Jowisz.

01. 12

Wenus znajdować będzie się nisko nad horyzontem w towarzystwie Spiki (najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Panny).

04.12

Koniunkcja Księżyca z Jowiszem

06.12

Koniunkcja Księżyca z Marsem

07.12

Koniunkcja Księżyca z Wenus

Komety

Na wschodnim niebie rozgościła się kometa Catalina. Jej obserwacje można rozpocząć około godziny 4.30 najlepiej przez niewielką lornetkę. Będzie ona znajdowała się w okolicach planety Wenus.

Gwiazdozbiory

Gwiazdozbiór Oriona – Król zimowego nieba.

Bardzo łatwy do rozpoznania gwiazdozbiór, bowiem zawiera Miecz Oriona i Pas Oriona, w którym znajduje się Wielka Mgławica w Orionie. Widać ją już na kilku sekundowych ekspozycjach z aparatu, dostrzegalna dobrze przez lornetki. Jest to chyba najpiękniejszy gwiazdozbiór zimowego nieba. będziemy go obserwować aż do kwietnia. Wyłania się zza horyzontu już po godz. 19.00 i z każdym dniem będzie pojawiał się coraz wcześniej.  Znajdują się w nim też piękne i stare gwiazdy jak Betelgeza, Rigel.

Pas Oriona (Trzy gwiazdy pod kątem u góry); Miecz Oriona z Mgławicą Oriona – trzy gwiazdy i mgławica na dole. fot. – redaktor

Orion – fot. redaktor

Plejady

Plejady to taka miniatura Małego Wozu. Jest to gromada młodych gwiazd, otoczona mgławicą.