Poznaj zalety i wady ”dźwigania”

Kolejny Trening z serii najpopularniejszych. Pierwszy znajdziesz tutaj: Trening cardio.  Tematem dzisiejszego postu jest trening siłowy. Przez jednych uważany za największą mordęgę wszechczasów a przez innych za najbardziej skuteczny trening. Co takiego jest w tym treningu, że wywołuje tyle kontrowersji…? Nie, dziś nie będziemy tego oceniać. Podsumowanie i porównanie czeka nas po ostatnim rodzaju treningu. Przypominam, że nie jest to szczegółowa analiza treningu siłowego, tylko główne, najbardziej istotne punkty. Celem jest przybliżenie tego treningu osobom, które wcześniej go nie stosowały 🙂

Rodzaje treningu siłowego
Istnieją dwa typy treningu siłowego- trening z wykorzystaniem ciężarów (np. na siłowni) oraz trening z wykorzystaniem masy swojego ciała (tzw. kalistenika). Który wybrać?To zależy od tego jakie efekty chcesz uzyskać, w jakiej aktualnie jesteś formie i od przeciwskazań (otyłość, nadciśnienie itp.)

Kalistenika
jest dobrym rozwiązaniem do osób, które chcą ćwiczyć w domu. Nie wszyscy preferują ćwiczenie na siłowni. Dodatkowo ten rodzaj ćwiczeń oparty jest na wykorzystaniu wyłącznie ciężaru własnego ciała, tak więc ciężar rozkłada się równomiernie i wykorzystuje na raz kilka partii mięśniowych. Zwolennicy kalisteniki uważają, że jest to lepszy rodzaj ćwiczeń z uwagi na harmonijną pracę mięśni i pogłębianie świadomości na temat swojego ciała.

Trening z wykorzystaniem ciężarów
podczas ćwiczeń niezwykle ważny jest plan treningowy, koncentracja na daną partię mięśniową i odpowiednia technika – bez tego ostatniego możemy mieć marne efekty lub co więcej – nabawić się kontuzji. Ale nie ma tego złego – przy wskazaniach dobrego trenera i jego asekuracji, nic nam się nie stanie. W błędzie są też Ci, którzy uważają, że nie można ćwiczyć jeśli ”coś nas boli’’. Każde ćwiczenie ma swoją alternatywę, która pozwoli na trening danej partii mięśniowej. Trzeba też pamiętać, że trening na siłowni to trening izolacji mięśniowej – gdzie skupiamy się na danym mięśniu lub danej partii, przez co efekty mogą być lepsze, ale…liczy się technika, technika, i jeszcze raz precyzja.

Zalety treningu siłowego:

zwiększenie wytrzymałości mięśniowej,
zwiększenie masy mięśniowej,
poprawa sprawności fizycznej,
większa świadomość ciała,
poprawa koordynacji i równowagi,
wyszczuplenie sylwetki,
wyrzeźbienie sylwetki,
świadomy wybór w kwestii rozbudowy konkretnych mięśni/konkretnej partii ciała (zasada priorytetu mięśniowego),
mniejsze ryzyko zachorowania na osteoporozę,
wzmocnienie mięśni, stawów, więzadeł i ścięgien- mniejsze ryzyko kontuzji,
redukcja stresu,
nacisk na koncentrację i zaangażowanie w treningu,
opóźnienie procesów starzenia,
poprawa wyników sportowych,
mobilizacja utrzymania prawidłowej diety,
I UWAGA: SPALANIE TŁUSZCZU DO KILKUNASTU GODZIN PO TRENINGU !!! 🙂

Wady treningu siłowego:

jest męczący,
wymaga prawidłowego odżywiania,
możliwe jest wystąpienie asymetrii mięśniowej,
konieczna jest odpowiednia technika/ asekuracja,
wymagany jest odpowiednio dobrany plan treningowy,
musi byc systematyczny,
po intensywnym treningu potrzebna może być regeneracja (spacer, kąpiel, sauna, masaż itp.),

nie rozgrzane mięśnie są podatne na kontuzje
(przykład rozgrzewki znajdziesz tu: Domowa rozgrzewka),
przykurcze mięśni
(bez stretchingu, znajdziesz go tu:Streetching. Czy jest Ci potrzebny?).

Wydaje się, że zalety przebijają wady. Większość wad treningu siłowego to te wynikające z niewiedzy. Stretching oraz rozgrzewka to podstawa. Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego, zapoznaj się z artykułami które umieściłam wyżej.

Cykle w treningu siłowym:

cykl wypoczynkowy,
cykl budowania wytrzymałości mięśniowej,
cykl budowania siły mięśniowej,
cykl budowania masy mięśniowej.
Oddzielny temat skierowany dla osób zaawansowanych.

Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam temat treningu siłowego i że przestaniecie się go bać!W końcu jaki inny trening będzie nam spalał tłuszcz przez następne kilkanaście godzin?! Poważny argument. Zobacz też: Trening funkcjonalny.