Próbowaliście już diety białkowej?

Redukcja wagi – dieta białkowa erotyczne historie?

Zwiększając spożycie białka w diecie i jednocześnie zmniejszając ilość węglowodanów można szybko i skutecznie utracić wagę, a także oczyścić organizm z toksyn.  Jednak trzeba pamiętać o kilku czynnikach mniej sprzyjających tej informacji: białko ma właściwości zakwaszające.  Należy więc monitorować reakcję swojego organizmu, a najlepiej stosować zasady diety rotacyjnej,  czyli zmieniać swój jadłospis naprzemiennie co kilka dni lub dbać o różnorodne źródła białek.  Proteiny potrafią też uczulać, zwłaszcza nabiał (jogurty, mleka, serki itd.) – to kolejny powód dla którego warto zadbać o różnorodność w diecie.  Ponadto, nadmiar białka w diecie obciąża pracę nerek i wpływa niekorzystnie na metabolizm, ponieważ białka trawią się długo.  Tym samym na dłużej zapewniają uczucie sytości.

Stałym punktem w moim poradniku jest uprzedzanie Was o efekcie JO-JO.  Po utracie wagi na diecie białkowej istnieje prawdopodobieństwo, że organizm zarząda ogromnych ilości węglowodanów.  Co wtedy zrobić?  Dać sobie czas.  Jeśli stopniowo będziesz zwiększać ilość białka w diecie i zmniejszać ilość węgli, organizm uniknie szoku i będzie działał z Tobą w zgodzie.  Nadmiar białka, podobnie jak wszystko, szkodzi.

Kulturystyka a białko.

Zapytacie więc, jak robią to kulturyści lub osoby trenujące na siłowniach, że jedzą tyle białka i żyją.  Otóż osoby odpowiednio poinformowane wiedzą, jak zapewnić sobie zbilansowane posiłki.  Nie jedzą oni samych piersi z kurczaka wierząc, że od tego urosnął im mięśnie.  Spożywanie białka + spożywanie węglowodanów + spożywanie tłuszczów ( wszystko w indywidualnie dobranej diecie) + trening, dopiero może oznaczać przyrost tkanki mięśniowej.  Aby bardziej zrozumieć osoby trenujące sylwetkowo, w czerwcu ukończyłam kurs na instruktora kulturystyki u Mistrza Świata – Piotra Głuchowskiego (Kurs kulturystyczny w Warszawie za mną).  Okazało się, że jest to wszystko bardzo logicznie poukładane i osoby, które robią to profesjonalnie, mają bardzo dużą wiedzę w tematyce odżywiania.  Jedzą o określonych porach i odpowiednio dopasowane do swoich możliwości porcje.

Co zrobić?

Wybór należy do Ciebie.  Nie zalecam drastycznych zmian w odżywianiu.  Jednak mi czasem pomaga taki żywieniowy reżim.  Pozwala mi zrzucić te 2 kilo po obfitym weekendzie 🙂  Jeśli dobrze znasz swój organizm, jesteś zdrowy i masz długi staż w sporcie, możesz przetestować na sobie dietę białkową.  Rób to powoli i nie odcinaj węglowodanów ”z dnia na dzień”.  Zrób to stopniowo aby uniknąć szoku organizmu i tak samo wracaj do poprzedniego stanu.  Jeśli obawiasz się powikłań, może lepiej po prostu oczyścić organizm koktajlem na detox organizmu.  Nie powinieneś nadmiernie eksperymentować, jeśli masz już za sobą efekty Jo-Jo lub inne zdrowotne rewolucje.  Im jesteś starszy, tym organizm gorzej znosi takie zabawy.  Dlatego nie polecam, jedynie wyrażam swoją opinię i doświadczenia.