Co to jest białko? Nadmiar i niedobór protein a zdrowie człowieka.

Białko, czyli inaczej proteiny to nic innego jak kluczowe składniki odżywcze potrzebne do życia każdego z organizmów. Są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i stanowią podstawowy składnik budulcowy. Proteiny wchodzą w skład każdego elementu naszego ciała począwszy od skóry, mięśni, na narządach i gruczołach kończąc. Białka regulują procesy metaboliczne i energetyczne a także wspomagają regenerację. Pomagają w utrzymaniu prawidłowej gospodarki kwasowo – zasadowej.

Dlaczego białko jest tak ważne w codziennej diecie?
Jak wcześniej wspomniałam, białko reguluje procesy metaboliczne czy energetyczne. Jest budulcem tkanek i pomaga transportować wszelkie substancje. Nasze mięśnie składają się z 50% białka i 50% węglowodanów – już rozumiesz? Bez białka organizm nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. A co z osobami które dbają o smukłą sylwetkę? Białko również może Wam przyjść na ratunek, jednak trzeba z nim uważać. Nadmiar wszystkiego może nam zaszkodzić. Każdy człowiek jest w stanie przyjąć inną ilość białka i jest to uzależnione np. od podaży węglowodanów i tłuszczów a także indywidualnego trybu życia czy systematycznej diety.

Nadmiar białka w organiźmie – czy to możliwe?
Tak. Jak wszystko, białko również można przedawkować. Skutkami przedawkowania protein mogą być:

zaburzenia metabolizmu,
zakwaszenie organizmu,
uczulenie,
nadmierne obciążenie nerek,
a to wszystko jest tylko przyczyną następnych niekorzystnych powikłań.

Twój organizm może przyjąć tylko tyle gram białka, na ile go aktualnie stać. Wciskająć w siebie dwie ogromne piersi z kurczaka nie staniesz się automatycznie atletą. Nieprzyswojone resztki są wydalane z organizmu albo co gorsza, sprzyjają zakwaszaniu organizmu. To prowadzi do gorszych konsekwencji takich jak: ospałość, brak koncentracji, brak energii itp. Pozostała ilość białka dodatkowo obciąża pracę nerek czyli zaburza prawidłowy przebieg metabolizmu. Proteiny trawią się bardzo powoli, organizm musi być sprawny aby dokładnie przetrawić ich sporą dawkę. Białko przy długotrwałym, nadmiernym stosowaniu (zwłaszcza jeśli chodzi o nabiał) może uczulać.

Niedobór białka
Niedobór protein w codziennej diecie skutkuje zaburzeniami organizmu. Może on przestać się rozwijać (zwłaszcza w wieku dziecięcym – w okresie wzrostu). Może także nastąpić niedożywienie, infekcje, choroby, złe samopoczucie, czy brak regeneracji skóry (nieprawidłowe gojenie urazów, zadrapań itd.). Odpowiednie dostarczanie tego składnika jest równie ważne w okresie rozwoju gospodarki hormonalnej. Przy objawach wskazujących na niedobór białka w diecie, należy bardzo powoli, systematycznie zwiększać jego ilość.

Gdzie jest złoty środek?
W chęci poznania własnego organizmu i jego potrzeb. W prawidłowym i zbilansowanym odżywianiu (jeśli chcesz przeanalizować swój sposób odżywiania, zgłoś się do mnie na konsultację TUTAJ: Wyślij e-mail