Czwarty tydzień września, kolejny wpis na blogu, kolejne zjawiska. Wpis trochę smutny, trochę radosny. Radosny bo na własnym hostingu, smutny bo… O tym w dalszej części tekstu.

Nareszcie na swoim… można by powiedzieć. Tak, własny hosting i domena to jednak co innego niż darmowe hostingi blogowe. Dlatego witam serdecznie wszystkich, nowy wygląd, przyjazny interfejs, poszerzone menu, częsta garść świeżych informacji.

Smutna wiadomość jest taka, że ten tydzień to już tylko pół lata i pół jesieni. Przywitamy lato powitamy jesień i stanie się to dokładnie 23 września ( środa) o 10.21. Przed nami będzie 89 dni astronomicznej jesieni, podczas której, dużo wcześniej będzie robić się ciemno, to oznacza więcej czasu na obserwacje nieba. 24 października zmienimy czas z letniego na zimowy… Ech… powiało chłodem. Jednak nie ma co załamywać rąk, lato było gorące, a jak pokazują poprzednie lata, ciepło potrafi być nawet w grudniu, kiedy w 2013 roku na drzewach można było zobaczyć bazie. Jesień to kolorowa pora roku i może te kolory dodadzą nam trochę radości.

fot. – redaktor

Zima rozpocznie się 22 grudnia o godz. 5.48 i do tego czasu dzień będzie się systematycznie ale szybko skracał. Noce będą dłuższe od dni i proces ten odwróci się pierwszego dnia zimy.

Co nam przyniesie nadchodzący tydzień?

25 września – dzień równonocy jesiennej – nie to nie żart. W szkole uczono nas że równonoc występuje pierwszego dnia astronomicznej wiosny i jesieni. Nie jest to do końca prawda. Słońce góruje wtedy w Zenicie na równiku, ale jest to spowodowane pewnego rodzaju złudzeniem optycznym, spowdowanym przez atmosferę..

25 września opozycja planetoidy Westa. Trzecia pod względem wielkości planetoida w pasie planetoid między Marsem i Jowiszem.

25 września to również koniunkcja (bliskie spotkanie) Marsa z Regulusem, najjaśniejszą gwiazdą gwiazdozbioru Lwa, odległą od Słońca 78 lat świetlnych (świeci 160 x jaśniej niż nasza Dzienna Gwiazda).

Na niebie porannym widoczny jest taniec trzech planet Wenus, Marsa i Jowisza. Trzeba jednak wstać około godziny 5 rano by spojrzeć na ten piękny widok.

Niewątpliwie zbliżamy się do wydarzenia roku, jakim jest Całkowite Zaćmienie Księżyca,  ten 21 września wszedł w I kwadrę i zbliża się do pełni, teksty o nim ukazują się systematycznie, zachęcam do czytania