International Space Station – sztuczny satelita Ziemi, pierwszy zamieszkiwany na stałe przez astronautów. Pomysł na powstanie załogowej stacji kosmicznej powstał w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku. Powstała z połączenia projektów budowy trzech stacji, rosyjskiej, amerykańskiej i europejskiej. Choć pierwsze plany budowy stacji pojawiły się w latach 80 – tych. Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na robitę w 1998 roku, natomiast pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w 2000 roku. Było to trzech astronautów, a po zmodernizowaniu stacji przebywa tam sześciu astronautów, wykonując różne misje. Orbituje około 400 km nad powierzchnią Ziemi i jest widoczna gołym okiem w momencie przelotu, jako najjaśniejszy punkt na niebie.

Ale… po kolei…

Stacja Kosmiczna to nic innego jak sztuczny satelita wystrzelony na orbitę przez człowieka i zamieszkiwany przez człowieka. Jej wymiary są podobne do wymiarów boiska do piłki nożnej. Zasilana jest z paneli słonecznych, których rozpiętość jest tak duża, że widać ją w momencie przelotu gołym okiem. Okrąża naszą planetę 15 razy na dobę z prędkością ponad 27 tys km/h. Przestrzeń życiowa wynosi ponad 800 metrów sześciennych. Temperatura tam panująca wynosi około 26 stopni C. Co jakiś czas stacja kosmiczna lata nad Polską, co możemy zaobserwować wieczorami, bądź nad ranem, przeloty w ciągu dnia są niewidoczne, ale są i tacy, co ustrzelili przelot ISS na tle słońca. Raz na jakiś czas można zaobserwować jak na ISS leci zaopatrzenie, bądź astronauci, w odpowiednich warunkach i gdy ISS leci akurat nad Polską.

Jakie zagrożenia są dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Meteoroid lecący z ogromną prędkością, który mógłby roztrzaskać ISS na kawałki, podobno są plany stworzenia laserowej miotły (niczym z filmów SF), która by mogła niszczyć odłamki lecące w jej kierunku, jednak narazie jest zakaz używania broni laserowej w kosmosie 😀

Bardzo poważnym zagrożeniem i bardziej prawdopodobnym jest burza magnetyczna spowodowana wybuchem na Słońcu. To co wiatr Słoneczny daje nam najpiękniejszego to kolorowe zorze polarne (widoczne również w Polsce), jednak może uszkadzać sprzęt elektryczny.

Zachęcam również do fotografowania ISS, a jak to robić napiszę niebawem 😉

Jak zaobserwować ISS? Patrzeć w niebo.. Kiedy i o której: https://nighstars.pl/iss-przeloty/

Poniżej relacja na żywo z przelotu ISS nad Ziemią, nie zawsze dostępna, jednak zachęcam do zaglądania i spoglądania.