Zastanawialiście się jaka jest najważniejsza rola Srebrnego Globu? Co by się stało gdyby Księżyc nagle wyleciał z orbity?  Dlaczego w trakcie pełni nie możemy spać? Jaki wpływ ma nasz Naturalny Satelita na kobiecą menstruacje? I jak to ma się do antykoncepcji?

Księżyc, choć oddalony od nas setki tysięcy kilometrów i z każdym rokiem oddala się o około 4 cm. , ma niebanalny wpływ na to co dzieje się na Błękitnej Planecie, jego oddziaływanie znane jest od wieków, służył jako kalendarz, był pomocą w rolnictwie, wyznaczał drogę.

Za jego najważniejsze zadanie jakie ma do spełnienia na Błękitnej Planecie uważa się, stabilizację osi obrotu Ziemi i

Ziemia – fot. NASA

pilnowanie by nie zmienił się kąt jej nachylenia. Gdyby Ziemia była tego pozbawiona, w czasie jej obrotu lodowce znajdujące się na biegunie mogły by się przenieść w okolice równika, tak jak dzieje się na Marsie. Występowały by nagłe zmiany klimatu. To dużo gorsze niż Globalne Ocieplenie.

A jak to jest z pływami morskimi?

Pływy morskie to nic innego jak regularne podnoszenie się i obniżanie wody w oceanie i ma to związek z ruchem obrotowym Ziemi a dokładniej ze zmianą oddziaływania siły przyciągania Słońca i Księżyca związanej z tym ruchem. Wody, które są zwrócone w stronę Księżyca są przyciągane mocniej niż te znajdujące się po przeciwnej stronie. Najsilniejsze pływy morskie (syzygijne) są obserwowane w czasie pełni Księżyca i w czasie jego nowiu, kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc są ustawione względem siebie w jednej lini. Natomiast najsłabsze pływy notuje się, gdy te trzy ciała niebieskie są ustawione względem siebie pod kątem prostym. Oczywiście pływy te kiedyś były silniejsze, gdy Księżyc znajdował się 150 tys. km. od naszej planety. Jednak i dziś mimo odległości naszego jedynego naturalnego satelity od Ziemi, jego grawitacja oddziałuje na morza i oceany, pilnując ich miesięcznego rytmu przypływów i odpływów.

Wpływ Księżyca na owady i zwierzęta

pełnia – fot. redaktor

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego owady lecą do światła? Ile razy siedząc w letnie wieczory przy otwartym oknie musieliście gasić światło żeby nie wleciał do domu komar? I te upiorne ćmy…

Owady orientują się w przestrzeni względem światła. Dokładniej światła Księżyca, jednak dezorientują się w przestrzeni widząc dookoła siebie światła z okien, latarni przydrożnych, reklam. Spójrzcie kiedyś w kierunku latarni w nocy, zobaczycie jak jest oblepiona przez gromadkę owadów. A nawet w domu, przy żarówce, czasem muchy i inne stworzenia potrafią latać jak nawiedzone. Entomolodzy wykorzystują to do swoich badań i robią pułapki świetlne, dzięki czemu mogą przyciągnąć do siebie całą gromadkę owadów różnego pochodzenia.

A znacie tą teorie że wilki w czasie pełni wychodzą na polowanie? W odległej przeszłości, w czasie zimowej pełni, wilki zakradały się do wiosek w celu szukania pożywienia. Nic dziwnego, działo się to w czasie śniegów i mrozów, kiedy ciężko było znaleźć pokarm. Stąd nazwa styczniowej pełni: Pełnia Wilczego Księżyca.

Wpływ Księżyca na prace polowe

Również dawniej, gdy żniwa kończyły się trochę później ( we wrześniu), niż pod koniec lipca jak ma to miejsce obecnie, światło Słońca odbite od Księżyca pozwalało na to by swobodnie dokończyć żniwa. Kilka dni przed i po pełni Księżyc wschodzi wraz z zachodzącym Słońcem, dlatego Ci, którzy nie wyrobili się o czasie, kończyli żniwa już przy świetle Księżyca. Stąd nazwa wrześniowej pełni Pełnia Księżyca Żniwiarzy.

Srebrny Glob a sen człowieka

Ile razy w trakcie pełni nie mogliście zasnąć? Za sen odpowiada melatonina, jest to hormon snu, którego niestety ale z wiekiem maleje. Jednak jest inny hormon, obecny na niebie, odpowiedzialny za nasz sen. Księżyc. To właśnie w
czasie pełni poziom melatoniny spada, przez co mamy problemy z zaśnięciem. Jednak kluczową rolę ma tutaj podświadomość. Wmawiano nam od dziecka, że Księżyc w czasie pełni powoduje zaburzenia snu, dlatego, nawet jeśli nic sobie nie robimy z tego, że jest pełnia, nasza podświadomość ujawnia swoje mroczne strony i trudniej zasypiamy.

Księżyc a kobieca menstruacja

W pierwszej części cyklu Księżycowych artykułów pisałem o tym jak długo trwa obrót Księżyca wokół własnej osi, można przeczytać o tym  tutaj.

Jaki ma to związek z kobiecą menstruacją? W staropolskim zwyczaju naszego naturalnego satelitę nazywano ” miesiącem”. A słowo menstruacja wywodzi się z łacińskiego „menstruum” (łac. miesięczny). Już widzicie związek?

Właściwie tyle samo trwa okres pomiędzy tymi samymi fazami Srebrnego Globu i menstruacją u kobiet. Na tym nie koniec podobieństw.

Po nowiu – fot. redaktor

Miesiączka jest silnie związana z cyklem księżycowym u sporej liczby kobiet (zakładając regularne miesiączkowanie), w czasie nowiu większość przedstawicielek płci pięknej ma pierwszą fazę cyklu miesiączkowego zwanego menstruacją. Panowie chyba doskonale wiedzą jaki nastrój wtedy towarzyszy kobietom, i zrozumiałe jest, że nie jest to najlepszy czas na próby poczęcia potomstwa.

W czasie pierwszej kwadry kobiecie wracają siły do życia, jest jak nowo narodzona, przynajmniej w teorii, zwiększa się możliwość zajścia w ciążę. Jednak największe szanse na zajście w ciąże macie drogie Panie w czasie pełni.. Jednak bez pomocy płci przeciwnej nic się samo nie zrobi

No tak a po pełni? III kwadra i niestety Panowie, ale pojawia się ten słynny okres przed miesiączką, kiedy wszystko wraca do „normy”, u większości Pań (przynajmniej mi znanych) pojawia się okres rozdrażnienia, złości, zwany zespołem napięcia przedmiesiączkowego, u niektórych przebiegający silniej, u niektórych łagodniej.

P.S. –  zrobiłem ankietę, żeby potwierdzić tę zależność, a w internecie są dostępne badania na ten temat

Chyba na tą część poświęciłem najwięcej linijek tekstu? Podoba się? Poleć znajomym. Skomentuj.