Odkwaszanie organizmu to fundamentalny aspekt zachowania równowagi w naszym organiźmie. Zakwaszenie często mylone jest z chorobą. Co nas zakwasza a co nas odkwasza? Gdzie jest złoty środek? O tym w dzisiejszym artykule.

Wielu z nas nawet nie zdaję sobie sprawy z tego, że ma zakwaszony organizm. Uciążliwe objawy można jednak łatwo wykryć i …szybko się ich pozbyć. Temat szczególnie ważny dla sportowców i osób aktywnych zawodowo!

Co to jest zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie organizmu to zachwianie kwasowo-zasadowej gospodarki organizmu. Jest ona kluczowa do utrzymania prawidłowego funkcjonowania oraz dobrego samopoczucia. Jest to szereg procesów zachodzących w naszym organizmie i stale na niego wpływających. Zakwaszenie organizmu jest głównie spowodowane przez złą dietę, chroniczny stres czy nawet brak snu lub zbyt niskie spożycie wody w ciągu dnia. Może także powodować szereg złych reakcji organizmu, doprowadzić do infekcji czy nawet narazić nas na ataki pasożytów czy grzybów. Zakwaszenie często jest mylone z chorobą. Szacunkowo, ponad 80% ludzkości ma problem z zakwaszeniem organizmu i nie może sobie z nim poradzić. Tymczasem, zamiast łykać garści tabletek i szukać chorób, warto bliżej przyjrzeć się temu, co spożywamy.

Zakwaszenie u sportowców.

Zakwaszenie może występować także wśród sportowców w trakcie intensywnego sezonu sportowego. Należy wtedy dbać o dietę, pić odpowiednie ilości wody oraz ograniczyć wszelkie używki do minimum. Zakwaszenie może spowodować niską formę oraz brak energii do treningów. Dodatkowo, objawiać się może bólami mięśni a także wolniejszą regeneracją organizmu, która jest niezwykle istotna.

Jakie są przyczyny zakwaszenia organizmu?

Głównymi przyczynami zakwaszenia organizmu są przede wszystkim:

Zła dieta,
Stres,
Zbyt mała ilość wypijanej wody,
Problemy z trawieniem,
Alkohol i używki,
Przetrenowanie, brak regeneracji.

Codziennie w pożywieniu przyjmujemy kwasy, które nasz układ stara się zneutralizować, jednak zbyt obciążony układ trawienny może sobie nie poradzić z tym zadaniem, jeśli nie zachowamy równowagi (na przykład, jeśli nie będziemy pić wody lub zlekceważymy problemy z trawieniem). Dodatkowym aspektem są problemy z perystaltyką jelit i resztkami pokarmów, które pozostają w jelitach. Tworzą one stany zapalne i przyczyniają się do zakwaszenia. Przez to możemy zacząć borykać się z takimi problemami jak: zaparcia, wzdęcia, uczucie pełności. To pierwszy sygnał alarmowy do tego, aby bliżej przyjrzeć się problemowi i zacząć działać.

Skutki zakwaszenia organizmu.

Skutki zakwaszenia organizmu często są mylone z infekcjami czy gorszym samopoczuciem. Warto jednak mieć holistyczne podejście i szukać przyczyny, nie leczyć objawy! Przede wszystkim są to zachowania, które widać gołym okiem i które rzutują na nasze funkcjonowanie:

zmęczenie,
brak energii,
brak koncentracji,
bóle głowy,
senność,
spadek odporności organizmu,
wahania nastroju,
bóle mięśni i stawów! (ważne dla sportowców)

Innym, równie uporczywym skutkiem zakwaszenia organizmu są dolegliwości organizmu, takie jak podatność na infekcje (w tym grzybicze), problemy trawienne, brzydki osad na języku i nieprzyjemny zapach z ust, łamliwe włosy i paznokcie czy nawet podkrążone oczy. Nie łykaj więc garści leków podczas jesieni, przyjrzyj się lepiej temu, co kładziesz na talerz. Zakwaszenie może powodować uszkodzenie narządów wewnętrznych, lub nawet całkowicie je zniszczyć! Trwałe zakwaszenie organizmu może powodować: miażdżycę, choroby serca, choroby nowotworowe, cukrzycę, osteoporozę czy kamienie nerkowe.

Gospodarka kwasowo-zasadowa.

Wszystko rozbija się o prawidłową gospodarkę kwasowo zasadową organizmu. Obecnie PH organizmu można zmierzyć w bardzo prosty sposób – kupując w aptece specjalne paski do pomiaru PH za pomocą moczu. Idealne PH organizmu to 7,4(1) jest to odczyn obojętny. Co ciekawe, takie PH mamy kiedy się rodzimy i utrzymuje się ono, dopóki pijemy mleko matki. Jeżeli PH jest poniżej 6,8 stan organizmu wskazuję na zakwaszenie tkanek (zbyt duże ilości kwasów takich jak: siarkowy, moczowy, azotowy, zbyt mała ilość magnezu, sodu, wapnia). Trzeba wtedy natychmiast podjąć działania mające na celu odkwaszanie organizmu.

__1__2__3__4__5__6__7_7,41__8__9__10__11__12__

Produkty zasadotwórcze:

Bakłażan,
dynia,
szpinak,
cukinia,
daktyle,
kasza jaglana, kasza gryczana,
oliwa z oliwek,
buraki,
brokuły,
truskawki,
arbuzy,
kiwi,
cytryna,
grejpfrut.

Produkty kwasotwórcze:

Słodycze,
pieczywo,
makarony,
nabiał,
mleko,
alkohol,
wiśnie,
kawa,
sery,
słodziki,
sól.

Jak zadbać o równowagę?

Należy wprowadzić do swojej diety produkty alkaizujące, czyli zasadotwórcze, neutralizujące szkodliwe kwasy. Takie jak: świeże soki warzywne, kasze, bakłażany, ananasy, daktyle, sałaty, botwina, dynia czy szpinak oraz spożywać prawidłową ilość wody w ciągu dnia. Ogranicz nabiał, mięso, białe pieczywo. Codziennie należy obserwować reakcję organizmu na pożywienie oraz jakość swojego samopoczucia. Po jakimś czasie na zasadzie auto obserwacji, powinniśmy potrafić prawidłowo ocenić, czy gospodarka kwasowo-zasadowa jest w normie, czy czas na wdrożenie w naszą dietę produkty zasadotwórcze. Należy oczyścić wątrobę, która kontroluje do 500 reakcji w organizmie. Zadbać o relaks i maksymalnie ograniczyć stres. Obecnie w internecie można znaleźć nawet propozycje diet alkalizujących/zasadowych, które ułatwiają wybór produktów i pomagają w uzyskaniu równowagi w ciągu kilku dni.

Równowaga w odkwaszaniu organizmu:

nie śpiesz się, działaj harmonijnie,
nastaw się na zmiany,
działaj powoli, nic na siłę!

Nie śpiesz się, chodzi o zdrowie!

Tak samo jak organizm powoli się zakwasił, tak samo musisz mu dać czas na ‘’oczyszczenie’’. Agresywne reakcje mogą wywołać negatywne skutki – braki witamin, biegunki itp. Systematyka i konsekwencja w odżywianiu klucz do sukcesu! W internecie, czy aptekach można natknąć się na różnego rodzaju ‘’proszki zasadowe’’. Dokładnie zapoznaj się z etykietą przed ich użyciem i zastanów się, czy naprawdę ich potrzebujesz. Czy nie lepiej jest działać naturalnie, niż wzbudzać w środku naszego drogocennego ciała sztuczne chemiczne reakcje? Lekarze medycyny naturalnej mówią wprost: ‘’nie ma leku na odkwaszenie!’’ Ich zdaniem nie można ingerować w tak skomplikowane mechanizmy. Każda taka ingerencja z ‘’proszkami zasadowymi, ‘’sodą oczyszczoną’’ ma podobno efekt odwrotny, a organizm musi poradzić sobie z zakwaszeniem sam. Wybór należy do Ciebie.