W ubiegłym roku wszyscy cieszyli się tym, że pełnia wypada w Boże Narodzenie.. w tym roku miłośnicy spadających gwiazd mogą poczuć się niezadowoleni gdyż księżyc będący w pełni będzie przeszkadzał bądź wręcz uniemożliwiał obserwacje tego spektaklu.

Każda pełnia Księżyca ma jakąś nazwę. Grudniowa pełnia nosi nazwę: Pełni Zimnego Księżyca. I jeśli prognozy się sprawdzą będzie naprawdę zimno. Grudzień to ostatnie dni jesieni i pierwsze dni astronomicznej zimy. Teraz panują najkrótsze dni w całym roku, Słońce słabo ogrzewa naszą planetę, panują więc niskie temperatury. Kiedy nadawano nazwy poszczególnym pełniom, w grudniu było naprawdę zimno. Teraz? Pamiętam jak w 2012 roku na drzewach tuż po Bożym Narodzeniu rosły bazie.

Najwyższa pełnia w najdłuższe noce

Zauważyliście, że Księżyc w lecie wydaje się nieco większy niż Zimą? Ma to związek z wzajemnym położeniem względem siebie Słońca i Księżyca. Latem gdy dopiero zaczynają panować noce astronomiczne Słońce chowa się płytko pod horyzont na ?głębokość? mniej niż 18 st. Księżyc zaś wznosi się na niewielką wysokość ponad horyzontem. Dzięki czemu wydaje się być największy w całym roku. To własnie tzw. medialne ” super pełnie” w lecie wyglądają najefektowniej. Zimą zaś gdy nasza Dzienna Gwiazda chowa się głęboko pod horyzont, Srebrny Glob wędruje wysoko nad naszymi głowami.

Filmowy Księżyc

Pamiętacie ekstremalnie duży Księżyc pojawiający się w filmach bądź na zdjęciach? To właśnie w momencie wschodu Księżyc będzie największy. Wyłaniając się zza horyzontu może również przybierać różne formy. Bowiem zanim ujrzymy Księżyc, widzimy załamanie światła atmosfery, które pozwala nam ujrzeć Księżyc jeszcze zanim wyłoni się zza horyzontu. Wschód Księżyca nastąpi jutro między 16.30 a 16.40. Warto wtedy wypatrywać go na wschodnim horyzoncie.
P.S. Czekam na Wasze zdjęcia

Geminidy

Grudzień to również jeden z najefektywniejszych rojów meteorów w całym roku. Meteor to zjawisko świetlne jakie widzimy po wpadnięciu drobnych ziarenek pyłu (meteoroidów) pozostawionych przez kometę/planetoidę w pasie, przez który raz w roku przechodzi ziemia, tworząc piękne zjawiska świetlne.

Geminidy dają około 120 zjawisk na godzinę. Wlatują w ziemską atmosferę z prędkością 35 km/s. Jest do dość wolny rój, co sprzyja powstawaniu długich śladów. Geminidy są pozostałością po planetoidzie (3200) Phaethon. Radiant roju znajduje się w okolicy Kastora czyli najjaśniejszej gwiazdy Bliźniąt. Jutro gwiazdozbiór Bliźniąt będzie łatwy do zidentyfikowania ponieważ w okolicy znajdzie się Księżyc. Na lewo od niego będzie można ujrzeć dwie jasne gwiazdy jedna pod drugą. Ta wyżej położona to właśnie Kastor.

ISS

14 grudnia widoczne będą również dwa przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Pierwszy ~16.06 (-3mag), drugi krótszy przelot ~17.42 (-2.9). Stacja kosmiczna w momencie przelotu jest najjaśniejszym obiektem na niebie. Obecnie jednak miano najjaśniejszego obiektu odstępuje na rzecz Wenus. Leci z zachodu na wschód.

Miłych obserwacji