Asteroida o oznaczeniu 2015 TB 145, której długość przekracza 400 metrów wieczorem 31 października przeleci w odległości około 480 tys. km od naszej planety. To niedużo więcej niż odległość Księżyca od Ziemi. Będzie można ją obserwować tuż pod „kołami” Wielkiego Wozu od godz. 18.30 do 19.00, przy pomocy lornetki, niewielkiego teleskopu, bądź fotografii długoczasowej.

Asteroida 2015 TB 145  jest przypuszczalnie martwą kometą, którą odkryto 10 października, pędzi z prędkością 125 tys. km/h. Jak mówią naukowcy NASA nie ma powodów do obaw, ponieważ trajektoria lotu asteroidy jest dobrze znana.

W 2013 roku również oczekiwaliśmy bliskiego przelotu planetoidy, nastąpiło to 15 lutego wieczorem i choć sama w sobie nie niosła zagrożenia, to w godzinach porannych nad Rosją pojawił się meteor, którego fala uderzeniowa spowodowała ogromne szkody, jednak te dwa wydarzenia nie były ze sobą w żaden sposób powiązane.

źródło: NAIC-Arecibo/NSF

Asteroida choć ma już oficjalną nazwę, to jednak pojawiają się mniej oficjalne jak „Straszna” lub „Wielka Dynia”. Dyni może nie przypomina, ale z racji, że to prawdopodobnie martwa kometa, jej wygląd nie powinien dziwić.. przypomina czaszkę?