Pogoda kosmiczna znów zaskoczyła. W nocy z 7/8 października nad Polską zaświeciła zorza polarna. Ten rok obfituje w burze geomagnetyczne, we wrześniu przy prawie zerowej aktywności słonecznej również mogliśmy ją obserwować, a w czerwcu zawitała nawet w południowe regiony naszego kraju.

Noc choć zimna przyniosła przepiękny spektakl, głównie na północy kraju. Alarm zorzowy został uruchomiony około godz. 21.00, wtedy to już oczy polskich astronomów i astrofotografów zwrócone były w kierunku nieba północnego.

Wiadomo było, że jeśli zorza nie będzie widoczna gołym okiem, to astrofotografowie coś uchwycą. Bowiem matryca aparatu jest bardziej czuła na światło niż ludzkie oko, dzięki czemu, możemy zaglądać w najciemniejsze zakamarki kosmosu, a tym bardziej obserwować burze geomagnetyczne w górnych warstwach atmosfery ziemskiej.

Jednak burza była i to nie byle jaka, choć nie porównywalna z tą czerwcową. I choć aktywność słońca maleje, w cyklu 11 letnim to zorze coraz częściej goszczą na naszym niebie.

Time – laps przygotowany przez Pawła Drabowicza świetnie obrazuje zjawisko jakim jest zorza polarna, polecam obejrzeć do końca, żeby zobaczyć jak gwałtownie zmienia się jasność

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna to zjawisko świetlne, jest efektem burzy geomagnetycznej występującej w górnych warstwach atmosfery, najczęściej za kołami podbiegunowymi, jednak zdarza się, że jest widoczna również w Polsce.

Jak powstaje zorza polarna?

Zorza polarna jest efektem wiatru słonecznego, który jest stale emitowany z jego powierzchni, jednak co jakiś czas zdarza się rozbłysk na słońcu o większej sile, który powoduje wyrzut większej ilości plazmy w przestrzeń kosmiczną. Wiatr słoneczny dosięgając ziemię deformuje kształt naszej magnetosfery, dzięki czemu możemy zaobserwować charakterystyczne świecenie.

Kolory zorzy polarnej

Kolor zorzy to tak naprawdę suma różnych kolorów zórz, wymieszanych ze sobą niczym farby, jednak najczęściej można dostrzec kolor zielony i zbliżony do czerwonego, to tlen. Fiolet to wodór  hel. Kolor zorzy zależy od linii emisyjnej.

Skąd mam wiedzieć że zorza wystąpi?

Obserwować słońce, najlepiej w załączonym bocznym panelu na stronie: aktualny wygląd słońca. Również w przypadku możliwości wystąpienia zorzy, będę informował na stronie głównej i na fun page.

Jak zaobserwować zorzę? – wskazówki Pawła Drabowicza

Aby zaobserować zjawisko należy pojechać w maksymalnie zaciemnione miejsce, gdy poziom wiatru słonecznego KP jest powyżej 6 (grubość owalu zorzy), oraz nachylenie jej wyrażone wskaznikem BZ jest mniejsze niż -7 (im mniejsze BZ tym owal nachodzi bardziej nad Europę, a im większe tj. powyżej 0 to nachodzi na Amerykę / Alaska). Ustawienia aparatu: F3.5, ISO400, czas naświetlania 15 s, potrzebny statyw, ciepła kurtka, termos, piwo (+18), cierpliwość i gotowość na przeziębienie. Filmy są dostępne w internecie.