Popularny zestaw ćwiczeń pod lupą.

Ten zestaw ćwiczeń pierwszy raz zaczęłam stosować prawie 7 lat temu.  Usłyszałam o nim i natychmiast postanowiłam wypróbować.  Aerobiczna 6 Weidera jest to zbiór stosunkowo prostych ćwiczeń, które możemy wykonywać w domowym zaciszu.  Nie potrzebujemy do tego ani specjalistycznego sprzętu ani większego doświadczenia.  Najważniejszym momentem jest każdorazowe, maksymalne spięcie mięśni brzucha na 2-3 sekundy.  Nie robimy żadnych przerw między ćwiczeniami.  Między serią możemy sobie pozwolić na 1 minutę przerwy i w tym czasie najlepiej zrobić ćwiczenie rozciągające mięśnie brzucha.  Pamiętaj że w trakcie spięcia wykonujesz wydech.

Krótko na temat.
Trening można wykonywać w domu, nie potrzebujemy żadnych dodatkowych sprzętów.  Podczas ćwiczeń należy zwrócić uwagę na część lędźwiową kręgosłupa aby jej nie obciążać.  Liczy się jakość powtórzonych ćwiczeń, a nie ilość.  Trening jest do ”uwypuklenia” mięśni brzucha i jest przeznaczony dla osób z mniejszą ilością tkanki tłuszczowej (poniżej 20%masy ciała). Osoby z wieksza ilościa tkanki tłuszczowej mogą nie zobaczyć upragnionego efektu. Wtedy najpierw należy skupić się na spaleniu zbędnego tłuszczyku. Każdy jednak może spróbować ćwiczyć Aerobiczną 6 Weidera – przynajmniej 2 tygodnie. Wtedy na pewno mięśnie solidnie się wzmocnią.  To może być pierwszy krok do systematycznego, aktywnego trybu życia.  Podczas każdego powtórzenia powinniśmy spiąć mięśnie brzucha (jak najmocniej potrafimy) na 2-3 sekundy.  Należy trzymać się poniższego planu treningowego.

AEROBICZNA 6 WEIDERA

(zdjęcia: źródło https://www.6weidera.com/cwiczenia.php)

HARMONOGRAM ĆWICZEŃ

Istnieją dwa harmonogramy Aerobicznej 6 Weidera.  Pierwszy, przedstawiony poniżej, trwa 6 tygodni (42 dni) i nie przewiduję żadnego dnia wolnego.   Drugi wygląda identycznie pod względem powtórzeń, ale możemy dodać jeden dzień wolny w tygodniu (najlepiej ten sam).  Wtedy zwiększamy ilość dni o tydzień.  Całość trwa 7 tygodni (49 dni).

(zdjęcie: źródło: https://www.6weidera.com/harmonogram.php)

SERIA – wszystkie 6 wykonanych ćwiczeń to jedna seria.  Pomiędzy serią przewiduje się 1 minutową przerwę.
CYKL – inaczej powtórzenie każdego ćwiczenia.

PRZYKŁAD
w pierwszym dniu masz 1 serie po 6 cykli (powtórzeń).

Pierwsze ćwiczenie – w sumie 12 powtórzeń (po 6 na jedną nogę),

Drugie ćwiczenie – 6 powtórzeń,

Trzecie ćwiczenie – w sumie 12 powtórzeń (po 6 na jedną nogę),

Czwarte ćwiczenie – 6 powtórzeń,

Piąte ćwiczenie – w sumie 12 powtórzeń ( po 6 na każdą nogę),

Szóste ćwiczenie – 6 powtórzeń.