Zaćmienie Księżyca w blisko 25 % czeka dziś mieszkańców naszego kraju. Uprzywilejowaną pozycję mają mieszkańcy wschodniej części kraju gdzie zaćmienie będzie miało największą fazę, co wiąże się z różnymi godzinami wschodu Księżyca ale nic nie tracą mieszkańcy pozostałej części kraju.

Już dzisiejszego wieczoru Księżyc wzejdzie w pełni (oznacza to, że tarcza będzie w 100%), jednak czeka nas bonus w postaci częściowego zaćmienia Księżyca. W astrokalendarzu pisałem, że nie będzie to zbyt okazałe zjawisko, gdyż w symulacjach w stellarium jest brak dzisiejszego zaćmienia (choć symulacje z przed kilku miesięcy bardzo pięknie to pokazywały). Dopiero wczorajsze dyskusję z Gabrielem Murawskim z 1000 ciekawostek astronomicznych uświadomiły mi skalę zjawiska. Będzie to bowiem aż 25 % tarczy Księżyca czyli 1/4 znajdzie się w cieniu. Uroku całości zjawiska dodaje to, że zaćmienie będzie miało miejsce w trakcie wschodu, czyli wtedy kiedy nisko nad horyzontem zachodzą przeróżne zjawiska optyczne sprawiając, że Srebrny Glob czy Słońce przybierają różne kształty.

Pełnia Księżyca

Sierpniowa pełnia miewała różne nazwy. Nazywano ją pełnią zielonej kukurydzy (która  tym okresie zaczyna dojrzewać), zbożową  – bowiem dawniej zboże w tym okresie dopiero zaczynało dochodzić do siebie, czy czerwoną pełnią – niskie letnie mgły nadawały właśnie ten odcień wschodzącemu Księżycowi.  To właśnie podczas pełni Księżyca może dojść do jego częściowego bądź całkowitego zaćmienia.

Zaćmienie Księżyca

Słońce, Ziemia i Księżyc w jednej lini

początek drugiej fazy zaćmienia (wrzesień 2015) – fot. Kamil Garstka

Do zaćmienia (zakrycia) Księżyca dochodzi w momencie gdy na drodze Słońce – Księżyc znajdzie się Ziemia. Ziemia zakrywa promienie Słońca i dochodzi do zakrycia tarczy Księżyca. Z powierzchni Księżyca widoczne jest to jako częściowe zaćmienie Słońca.  Zaćmienia Srebrnego Globu zdarzają się stosunkowo często, w porównaniu z zaćmieniami Słońca, jednak częściej występują częściowe zakrycia – do takiego właśnie dojdzie dzisiejszego wieczoru.

O godz. 20.20 nastąpi całkowita faza zaćmienia – wtedy to mieszkańcy wschodniej polski będą mogli obserwować jak wschodzi nadgryziony Księżyc. Muśnie on cień ziemi od dołu swojej tarczy dlatego warto spoglądać właśnie tam. I w sumie najciekawsza część zjawiska dla nas – ponieważ nie będziemy mogli oglądać jak Księżyc wchodzi w cień, natomiast zobaczymy go już w cieniu i jak z niego wychodzi.  O godz. 21.18 cień opuści tarcze Księżyca i zacznie się zaćmienie półcieniowe.

zaćmienie widoczne z Księżyca – stellarium

Niestety mieszkańcy zachodnich regionów spóźnią się na maksymalną część zaćmienia bowiem tam do wschodu Księżyca dojdzie prawie godzinę później niż na wschodzie Polski.

Jeśli chcecie sprawdzić czy złapiecie się na zaćmienie Księżyca to polecam aplikację na androida pokazującą godziny wschodu Księżyca znajdująca się po kliknięciu tutaj , bądź stellarium.

Czy do obserwacji potrzebne są optyczne przyrządy? Do głównej części zaćmienia nie, natomiast zaćmienie półcieniowe widoczne będzie przy dużych powiększeniach i na zdjęciach, ponieważ jest to naprawdę słaby spadek jasności.

Fotografia Zaćmienia

Sposób fotografowania zaćmienia opisałem przy okazji całkowitego zaćmienia Księżyca i tam odsyłam do artykułu. Jedyna różnica w tym, że będzie trzeba stosować krótsze czasy naświetlania ponieważ  niebo będzie jeszcze dość jasne a sam Księżyc świeci dość mocno.