Najdroższa kawa świata produkowana jest z odchodów zwierzęcia zwanego łaskun muzang, lokalnie nazywanego luwaka. Je on owoce kawowca a przetrawione, są zamieniane na kawę zwaną Kopi Luwak. A co powiecie na kosmiczną kawę, z marsjańskiej wody?

Cykliczne smugi na kraterze Horowitz’a – fot. NASA / JPL-Caltech / Univ. z Arizona

Dwayne Brown, członek zespołu prasowego NASA, na specjalnie zwołanej konferencji poinformował, że na Czerwonej Planecie znajduje się… woda. W stanie ciekłym. Przy dokonaniu odkrycia pomógł marsjański orbiter. Na przesłanych zdjęciach widać ciemne smugi, które tworzą się w czasie ciepłych pór roku ( wiosna ), a zanikają w czasie chłodnych, jesienią.. Dzięki temu odkryciu wiemy, że na Marsie spełniony jest podstawowy warunek do życia, jakie znamy, twierdzą naukowcy.

Odtwarzacz video

00:00

00:33

Animacja przedstawiająca ruch ciemnych smug w Kraterze Hale w czasie ciepłych pór roku –  źródło:  NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona/Georgia Inst. of Technology

ciemne smugi w Kraterze Garni – fot. NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

Na Marsie choć zimno woda nie zamarza. Temperatura latem wynosi tam poniżej -20 st. C. Jednak jeśli woda zawiera ogrom związków mineralnych i jest słona, potrzebuje dużo niższej temperatury by zamarznąć, rzędu – 94 st. C.  Działa to na podobnej zasadzie jak na Ziemi w zimie. Sól wyrzucona na zamarzniętą drogę, śnieg, prowadzi do ich roztopienia.

Naszą misją na Marsie było podążanie za wodą, w celu poszukiwania życia, powiedział na konferencji John Grünsfeld – astronauta i współpracownik NASA. Misję chyba można uznać za udaną.

minerały w Kraterze Gale – fot. NASA/JPL-Caltech/Arizona State University

Naukowcy uważają, że marsjański klimat kiedyś przypominał ziemski, jednak nie wiedzą co się wydarzyło na planecie, że doszło do tak kolosalnych zmian.

wizja Marsa przypominającego Ziemię – źródło: wikipedia.pl, na licencji: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

P.S. Ciekawe czy znajduje się w niej tyle kamienia co u nas w kranach