,,Byliśmy na spacerze w lesie. Na naszej drodze pojawiły się dwa psy, bez kagańców. Zatrzymaliśmy się – przyznam – wystraszeni, bo psy podbiegły do nas, zaczęły obwąchiwać, jeden warknął. Po kilku minutach pojawili się właściciele. Na nasze uwagi, ze nie wolno puszczać psów ze smyczy i że powinny mieć kagańce, usły­szeliśmy, że to las, a zwierzaki gdzieś muszą mieć możliwość bie­gania bez „uprzęży” – jak to powiedział pan właściciel No, więc jak to jest z tymi psami w lesie i w ogóle jakie obowiązki spoczy­wają na właścicielach czworonogów.”

Mariusz z Piły

Właściciele psów powinni wiedzieć, że:

psa należy wyprowadzać na smyczy i w kagańcu w miejscach publicznych, a także w lesie (poza polowaniem),
trzeba odpowiednio zabezpieczyć posesję ogrodzeniem na tyle szczelnym, by pies nie mógł go podkopać i przez nie gryźć. Powinno na nim znaleźć się ostrzeżenie wywieszone w widocznym miejscu. Zaniedbanie tych obowiązków pod­lega karze grzywny albo nagany. Niedopilnowanie psa może też być uważane za przestępstwo:
jeśli pies zagryzie człowieka – właściciel odpowiada za nie­umyślne spowodowanie śmierci;
jeśli pies kogoś pogryzie – właściciel może odpowiadać za nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu.

Osoba, która trzyma psa lub posługuje się nim, zawsze ma obo­wiązek naprawić szkodę przez niego wyrządzoną i, co równie ważne – każdy właściciel czworonoga powinien sam sprzątać po swoim pupilu. Przy okazji warto wiedzieć, że za dręczenie, nieuzasadnione i nie­humanitarne zabijanie, bicie, kaleczenie, sprawianie bólu lub in­nych cierpień, porzucenie, trzymanie w niewłaściwych warun­kach, złośliwe straszenie i drażnienie – ustawa o ochronie zwie­rząt przewiduje kary od roku do 2 lat pozbawienia wolności, grzywny lub ograniczenia wolności. W każdym przypadku pies bi­ty, maltretowany lub zaniedbywany może być odebrany właścicie­lowi.