Listopad rozpoczyna już pełną parą kampanie „coraz bliżej święta..” i choć do końca roku coraz bliżej, to powinno nas jeszcze wiele zaskoczyć. Wydarzeniem miesiąca październik miało być zakrycie Aldebarana, później została odkryta planetoida 2015 TB 145 a skończyło się na super bolidzie widocznym w całej Polsce. Co w listopadzie? Rój Północnych Taurydów, Leonidów, kometa Catalina a wszystko rozpoczęte pięknym pocałunkiem Marsa i Wenus.

Księżyc
3 listopada

Księżyc znajdzie się w trzeciej kwadrze i będzie go sukcesywnie ubywać (pewnie chmur przybywać, oby nie);

Planety
3 listopada

Bliska koniunkcja między Wenus i Marsem, śmiało można powiedzieć, że pocałunek obu planet;

6 listopada

Koniunkcja między Księżycem i Jowiszem

7 listopada

Koniunkcja między Księżycem i Marsem

Koniunkcja między Księżycem i Wenus

Roje
5/6 listopada

Pierwszy strumień roju Północnych Taurydów, prognozy wskazują na 5 – 10 meteorów na godzinę.

ISS i Irydium

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zacznie pojawiać się na polskim niebie dopiero od 6 listopada, w godzinach porannych niemal przez cały miesiąc, dokładne dane kiedy jej wypatrywać podane tutaj.

Flary Irydium to odbite od anten satelity Irydium światło, które można obserwować prawie codziennie, raz na jakiś czas flary mają bardzo dużą jasność. Godziny jak i datę i miejsce gdzie należy szukać flary podane tutaj.

Gwiazdozbiory Jesienne
Andromeda

Andromeda jest w szczytowym okresie swojej widoczności na niebie, można ją obserwować tuż po zachodzie Słońca, jednak z każdą kolejną godziną będzie znajdować się coraz niżej.

Pegaz

Pegaz jest widoczny tuż obok gwiazdozbioru Andromedy, tworzy z alfą Andromedy charakterystyczny kwadrat. Aby go odnaleźć należy przesunąć wzrok w prawo od Andromedy.

Perseusz

Jeden z gwiazdozbiorów na niebie, który dość łatwo odnaleźć, bo znajduje się poniżej Kasjopei, gwiazdozbioru w kształcie litery W. Znajduje się w nim wiele ciekawych obiektów. M. in. Gromada Podwójna Perseusza, którą w dobrych warunkach nieuzbrojonym okiem można dostrzec jako pewne mgiełka.

Trójkąt

Jak sama nazwa wskazuje ma kształt trójkąta. Łatwo go znaleźć, ponieważ zawiera jasne gwiazdy, najlepiej szukać go odnajdując Andromedę i podążając wzrokiem w dół. Znajduje się w nim ciekawa galaktyka, Galaktyka w Trójkącie.