Funkcja treningu stabilizacyjnego, przykłady i zdjęcia

Trening stabilizacyjny jest bardzo ważny, zarówno dla osoby początkującej jak i dla zawodowego sportowca. Ćwiczenia stabilizacyjne wzmacniają trzon naszego ciała, tak zwany ”core” ( w karate nazywany…”tandem”). Innymi słowy jest to część ciała pod pępkiem i określa centrum naszego ciała.  Wyćwiczony sportowiec na ogól nie ma kłopotu z równowagą i mocnym centrum ciała.  Jego wzmacnianie może odbywać się ”przy okazji” treningu właściwego, ponieważ przy każdym treningu korzystamy z naszego centrum.

Progres w treningu
Dla osoby początkującej zaniedbanie treningu tej części ciała może oznaczać brak progresu. Jest to wzmocnienie ciała i opanowanie pewnych umiejętności.  Wszystko powinno odbywać się w harmonii, zwłaszcza rozwój naszego ciała.  Przykład: to tak jak z matematyką – jeśli nie nauczysz się dodawać, nie nauczysz się mnożyć i tak dalej… Jeśli zaniedbasz trening stabilizacyjny, w końcu możesz napotkać barierę i szybko się zniechęcić. Analogicznie -jeśli na początku swoich treningów, lub po dłuższej przerwie porządnie zabierzesz się za stabilizację, możesz spodziewać się szybkiego postępu i wzmocnienia swojego ciała.

Trening stabilizacyjny

świetny niezależnie od poziomu zaawansowania,
szczególnie polecany osobom początkującym,
odpowiedni dla osób po przebytych kontuzjach,
sam wyznaczasz ile trwają poszczególne serie,
wzmacnia ciało !
pomaga poprawić stabilizację,
wspomaga koncentrację i determinację,
angażuje do pracy mięśnie głębokie!
poczujesz mięśnie, o których istnieniu nie miałeś pojęcia 🙂
podnosi świadomość ciała.

TRENING STABILIZACYJNY I
_____________________________________

5 prostych ćwiczeń stabilizacyjnych.

1. Ustaw się w podporze.  Nie załamuj odcinka lędźwiowego kręgosłupa.  Porządnie napnij brzuch.  Staraj się podnieść jednocześnie prawą rękę i lewą nogę.
Utrzymaj równowagę ok. 5 sekund.  Następnie zmień strony. Ćwiczenie wykonuj przez 1 minutę.

2.  Wykonaj podpór przodem, połącz stopy.  W ciągu 1 minuty wykonuj kroki w bok (rozszerzaj stopy) i wracaj do poprzedniej pozycji. Tą samą wersję ćwiczenia można wykonać w tak zwanym ”planku”.  Wykonaj je identycznie, tylko oprzyj się na łokciach a nie na dłoniach.

3. Podpór przodem.  Przez 1 minutę skoncentruj się i trzymaj mocno napięty brzuch.
Zejdź najpierw na jeden łokieć, potem na drugi, i analogicznie wróć do poprzedniej pozycji.

4.  W podporze przodem naprzemiennie dotykaj swoich ramion – raz prawą, raz lewą ręką.

5.  Ustaw ciało w pozycji psa ( po prawej).  Mostek skieruj w kierunku maty, wyprostuj kolana, przyklej pięty do podłogi.
Opuść brzuch w dół kontrolowanym ruchem ( nie załamuj zbyt mocno odcinka lędźwiowego kręgosłupa!) i wróć do poprzedniej pozycji.

Foto: Edyta Girgiel,
Zdjęcia wykonano w Akademii Karate Tradcyjnego w Warszawie.

Instrukcja:

Ćwiczenia wykonuj powoli i dokładnie.  Skup się na tym aby poczuć mięśnie głębokie brzucha.
Jeśli koncentrujesz się na powrocie do formy, możesz wykonywać trening codziennie.  Wydłużaj czas ćwiczeń według swoich możliwości.
Osoba początkująca – każde ćwiczenie po 30 sekund w 4 seriach.
Osoba średniozaawansowana – każde ćwiczenie po 1 minutę w 4 seriach.
Dla mnie ten trening to podstawa, także w moim treningu karate: Mistrzostwa Europy w Karate juz w ten weekend! Powodzenia! 🙂