„Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce” – zdanie dobrze znane fanom gwiezdnych wojen, aczkolwiek nie wiadomo gdzie to jest Właściwie to dawno, dawno temu, gdzieś we Wszechświecie, a nawet przed jego powstaniem, miał miejsce Wielki Wybuch. Przynajmniej w teorii. I stąd szum.

Nie wiadomo jakie były początki Wszechświata. Wiadomo natomiast, że zanim dotrze do nas sygnał z bardzo odległych miejsc w kosmosie, minie jeszcze miliony, albo miliardy lat świetlnych. Tymczasem ciągle jesteśmy bombardowani promieniowaniem pochodzącym początków Wszechświata i nie trzeba żadnych specjalistycznych urządzeń żeby to odkryć.

Mikrofalowe promieniowanie tła

badanie szumu kosmicznego fot. NASA

Promieniowanie reliktowe (relikt – przeżytek), jak sama nazwa wskazuje jest promieniowaniem baaardzo starym. To pozostałość po pierwszych chwilach Wszechświata. Dziś naukowcy są coraz bliżej dokładnego sprecyzowania gdzie Wszechświat się zaczął i kiedy, służy im do tego badanie tego reliktu przeszłości. Jest to promieniowanie jednorodnie wypełniające cały Wszechświat, jest wszędzie.

Radiowy sygnał z Kosmosu

Sygnał radiowy z kosmosu odebrany przez dr J. Ehmana

15 sierpnia 1977 roku dr Jerry E. Ehman przy użyciu radioteleskopu The Big Ear odebrał silny sygnał radiowy, pochodzący z poza Układu Słonecznego. „Sygnał WOW” – to nazwa sygnału, odebranego od potencjalnych kosmitów, pochodzi z notatki jaką Ehman zostawił na rejestrze sygnału. Nigdy później „Sygnał WOW” się nie powtórzył, lecz do dziś żyje w historiach o życiu pozaziemskim (nie tym po śmierci oczywiście )

Dźwięk kosmosu

Przetworzone obserwacje radiowe na falach o dł. 6 cm / Image courtesy of NRAO/AUI

Na Ziemi istnieje wiele radioteleskopów zwróconych ku niebu. Pozwalają na szerszy odbiór sygnału niż teleskopy odbierające tylko i wyłącznie światło. Niestety wiele obiektów kosmicznych zakryte jest przez pył, który przepuszcza wyłącznie fale radiowe. Nawet na podstawie tych fal powstała mozaika nieba, która może szokować, odbiega bardzo od nieba, które możemy dostrzec nad naszymi głowami. Oprócz nieba w które można jedynie wierzyć, i tego które można zobacztć istnieje niebo, które można tylko usłyszeć.

Zakłócenia fal kosmicznych

Niestety rozwój technologii znacznie utrudnia przechwytywanie czystego sygnału. Nasze komórki, mikrofalówki, wifi, sieci radiowe, to wszystko wpływa niekorzystnie na sygnał odbierany z kosmosu.

Jak usłyszeć początek Wszechświata?

Jest dźwięk i obraz, którego bardzo nie lubicie. To może od dziś polubicie, bo po 1 to sygnał pochodzący z kosmosu, dokładniej z jego początków, po 2, jest możliwy do odbioru wszędzie. Wystarczy kanał w tv przełączyć na jakiś, który nie odbiera, zobaczycie i usłyszycie szum kosmiczny, a radio należy rozregulować, to wszystko, tak brzmi kosmos Genialne, prawda?