Punktualnie o godz. 5.30 nasza Dzienna Gwiazda przeszła przez Punkt Barana, zwany punktem równonocy wiosennej, zatem świt dobry wiosno 🙂 Przyszła i pozostanie z nami aż ~94 dni. Czym tak właściwie jest równonoc?Punkt Barana to początek układu współrzędnych równikowych i ekliptycznych, zwany jest również punktem równonocy, bowiem w momencie przejścia Słońca przez Punkt Barana dzień i noc trwa dokładnie 12 godzin, zarówno na półkuli północnej jak i na półkuli południowej. Jedyna różnica to ta, że gdy u nas zaczyna się wiosna, na półkuli południowej jesień i tam dni ulegają skracaniu. Od dnia równonocy z każdą kolejną dobą, dnia będzie przybywać a noc będzie się skracać, role się odwrócą w momencie przesilenia letniego. W skrajnym momencie dzień będzie trwał ponad 17 godzin na północy kraju, odrobinę krócej na południu. Jednak to właśnie teraz dzień wydłuża się najszybciej.

Co nas czeka wiosną?

Pierwsza wiosenna pełnia wypadnie 23 marca – wyznacza ona datę Wielkiej Nocy, tej wiosny przeżyjemy cztery pełnie Księżyca. Kilka dni później bo z soboty na niedzielę zmiana czasu z zimowego na letni, śpimy godzinę krócej, dlatego warto pójść spać wcześniej. W związku z tym wybierając się na rezurekcje, pójdziemy w lekkim zmroku, dlatego, że przesunie się godzina wschodu Słońca, natomiast zachody będą już po godz. 19.00 i z każdym kolejnym dniem będą się przesuwać, a wschody następować coraz wcześniej.

W zeszłym roku wiosna zaczęła się efektownie, zaćmieniem Słońca, w tym roku najbardziej efektownym zjawiskiem wiosennym (przynajmniej narazie) będzie tranzyt Merkurego na tle Słońca. Planeta Merkury będzie sunąć się na tle tarczy Słonecznej niczym wpadająca piłka do kosza.

Po tranzycie Merkurego – dłuugo, dłuugo nic. Tzn. koniec nocy astronomicznych. Tak, nie przesłyszałeś się. Kiedy Słońce chowa się płycej niż 18 st. pod horyzont zachodzi zjawisko „białych nocy”. Jeśli byłeś/aś nad morzem w okolicach czerwca, wiesz o czym mówię. Tam praktycznie w ogóle nie zapadanoc,tylko lekki zmrok. Są miejsca gdzie zjawisko następuje wcześniej i trwa dłużej, a w niektórych miejscach Polski dosłownie kilka dni. Przyjmuje się, że białe noce występują w Polsce między 15 maja a 31 lipca.

Płytsze położenie Słońca pod horyzontem oznacza również więcej widocznych flar irydium i coraz późniejsze przeloty ISS.

Gwiazdozbiory

Hydra – jeden z największych gwiazdozbiorów nieba północnego, najjaśniejsza gwiazda to Alphard. Gwiazdozbiór trudny do odnalezienia na naszym niebie, jednak warto pokusić się o jego odszukanie. Widoczny na niebie południowym.

Hydra – stellarium

Kruk – dobrze widoczny w Polsce wiosenną porą gwiazdozbiór, najjaśniejsza gwiazda to gamma Corvi 2,58 m. Należy go szukać nisko nad horyzontem południowym w okolicach północy.

Korona Północna – jeden z najprościej rozpoznawalnych gwiazdozbiorów widocznych w Polsce od wczesnej wiosny do jesieni, jego gwiazdy przypominają koronę. W dobrych warunkach widocznych około 20 gwiazd, ma swój odpowiednik na półkuli południowej, zwany Koroną Południową. Spoglądając około 23 na wscodnie niebo ujrzymy Arktura, mocno świecącą gwiazdę z konstelacji Wolarza, obok niego znajduje się Korona Północna. Gwiazdozbiór widoczny całą noc.

Panna – gwiazdozbiór galaktyk. Nie ma gwiazdozbioru, który zawierał by w sobie tyle obiektów, co Panna. Ciekawe czemu tak na nią lecą? 😀 Najjaśniejszą gwiazdą jest Spica. W tej konstelacji znajduje się Punkt Wagi – w momencie przejścia Słońca przez niego na naszej półkuli rozpoczyna się … nieważne 😀 Widoczna niemal całą noc na południowej części nieba.

Wolarz – jeden z bardziej rozpoznawalnych gwiazdozbiorów ze względu na Arktura, gwiazdę, która nisko nad horyzontem świeci na czerwono, że aż miło patrzeć. Jest to trzecia pod względem jasności gwiazda na niebie nocnym. Wspólnie z Regulusem i Spicą tworzy trójkąt wiosenny.

Jest to tylko część gwiazdozbiorów wiosennych jakie możemy oglądać na niebie.

Życzę Wam gorącej i pełnej pięknych obiektów i obserwacji wiosny 🙂

21 czerwca o godz. 00.34 powitamy lato.