Jeśli czujeś się ciągle zmęczony i nie możesz się skoncentrować, pora na regenerację po pracowitym tygodniu.

Czy zdajesz sobie sprawę, jak ważną rolę w Twoim życiu odgrywa regeneracja? Nie tylko ta fizyczna ale również psychiczna? Nawet układ dni tygodnia, czyli wolna od pracy niedziela wskazuje na to, że człowiek nie jest stworzony pracować non-stop na pełnych obrotach. Prędzej czy później nie starcza nam paliwa. Nam, czyli naszemu organizmowi lub nam, jako naszej odporności psychicznej na stres. Poniżej sposoby odnowy biologicznej organizmu, której efekty szybko postawią Cię na nogi! O samej regeneracji, pisałam w tym artykule:Moje sposoby na regenerację organizmu

ZREGENERUJ SIĘ! SPOSOBY ODNOWY BIOLOGICZNEJ

Kąpiel – domowa kąpiel pomoże ukoić zmysły. Przy pomocy olejków eterycznych rozluźnisz się i odstresujesz. Pamiętaj, aby woda nie była zbyt gorąca. Możesz dodatkowo zadbać o skórę i użyć soli do kąpieli. Zapal świece, włącz muzykę, zadbaj o komfort i relaks psychiczny.

Sauna – pozwala wypocić toksyny. Trzy wejścia po 10 minut powinny wystarczyć. Niektórzy stosują metodę 15min. /10min. /5min. Do wyboru masz saunę suchą, mokrą lub na podczerwień. Pamiętaj, żeby po każdym wyjściu nawodnić organizm (dodatkowy szybki detoks organizmu) oraz schłodzić ciało zimną wodą.

Basen – mniej męczący niż ćwiczenia siłowe. Czasem odpuść trening na korzyść pływania. Wzmocnisz mięśnie w naturalny sposób, nie obciążając ich. Basen pozwala zredukować obrzęki, usprawnia krążenie a nawet pomaga utrzymać zgrabne silne ciało.

Masaż – szeroko stosowana strategia regeneracyjna wśród sportowców w czasie wzmożonego wysiłku. Zwiększony przepływ krwi pobudza metabolizm i jest jedną z przyczyn szybszej odnowy. Masaż usprawnia krążenie i działa bezpośrednio na układ nerwowy. Uśmierza ból poprzez rozmasowanie ”zbitych” mięśni. Zmniejsza także napięcie psychiczne a nawet pomaga regulować ciśnienie.

Jacuzzi – działanie jest podobne jak przy masażu, lecz jeszcze delikatniejsze. Dodatkowo seans w jacuzzi odpręża ciało i umysł, pomaga się odstresować i koi zmysły. Wspomaga regenerację ścięgien i więzadeł. Ta wielka wanna pełna bąbelków jest dobrym sposobem, aby poprawić jakość naszego snu.

Krioterapia – bardzo dobry proces regeneracji w ciężkim okresie startowym. Niska temperatura w krio-komorze (nawet około 120 stopni Celsjusza!) w krótkim czasie jest w stanie leczyć urazy ścięgien, nadwyrężenia mięśni czy stawów. Ujędrnia też skórę, poprawia krążenie i dodaje energii. Jedno wejście do kroi-komory trwa do 3 minut. Obowiązkowe jest zmierzenie ciśnienia.

Nie na każdego sposoby regeneracji działają tak samo. Dobrze jest na początku wypróbować kilka opcji, a następnie wybrać najbardziej optymalną dla siebie. Pewne jest, że rzadko kiedy mówi się o regeneracji z prawdziwego zdarzenia i o jej konieczności w sporcie. Chcesz maksymalnie zwiększyć jakość swojego treningu i swoje możliwości? Zadbaj o regenerację sam!