Październik obdarował nas astro prezentami niczym św. Mikołaj w grudniu, choć zwykle to po Wszystkich Świętych zaczyna się kampania pod tytułem: „Coraz bliżej święta…” Co nas czeka na niebie w tym miesiącu?

Październik to chyba jeden z najbardziej obdarzonych przez kosmos miesięcy obserwacyjnych w tym roku. Po okazałym zaćmieniu Księżyca atrakcji nie ubędzie do samego końca miesiąca. Poranne tańce planet, randki z Księżycem i miedzy sobą, spadające gwiazdy i kontynuacja serii zakryć najjaśniejszej gwiazdy Byka „Aldebarana”. Czeka nas też powrót Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na wieczorne niebo. Większość zjawisk będzie w weekendy.

Zanim jednak to nastąpi czeka nas nudny tydzień na niebie, bowiem większość zjawisk zaczyna się od 8 października.

Co niesie tydzień? (01. – 07. 10)

Galaktyka Andromedy, pierwsze próby – fot. redaktor

1 października – rozpoczyna się wzmożony okres widoczności Galaktyki Andromedy, którą warto obserwować przez niewielkie już lornetki, również jej galaktyki satelitarnej M110 i M32  które niestety są ciemniejsze – będą górować około północy, jednak te wymagają już albo niewielkiego teleskopu albo większej lornetki.

2 października – Galaktyka Andromedy osiągnie jasność 3,5 mag, można jej szukać gołym okiem, najlepiej robić to patrząc kątem oka w jej kierunku a wzrok zwrócić trochę niżej. Aby ją znaleźć należy wzrok zwrócić w kierunku gwiazdozbioru Kasjopei (przechylone duże W) i spojrzeć na prawo, troszkę poniżej jej, ujrzymy trzy gwiazy położone pionowo względem siebie, lekko w prawo od najwyższej jest Andromeda ( patrz: zdjęcie tytułowe)

3 października – koniunkcja (bliskie spotkanie) Księżyca z Aldebaranem, pierwsze w tym miesiącu. (Najciekawsze pod koniec miesiąca).

3 października – planetoida Eunomia, jedna z największych pasa planetoid znajdzie się w opozycji, będzie górować około 23.50 a jej jasność to zaledwie 7,4 mag, jednak czyni ją to jaśniejszym obiektem od M110 i M32.

3 października – rozpoczyna się okres widoczności ISS nad polską, który będzie trwał niemal cały miesiąc. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie pojawiała się we wczesnych godzinach wieczornych. Zachęcam do obserwacji, ponieważ jest w momencie przelotu najjaśniejszym obiektem na niebie.

5 października – Srebrny Glob wejdzie w III kwadrę.