Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak to jest, że raz Srebrny Glob oświetlony jest w całości, innym razem wygląda jakby ktoś przekroił go nożem na pół, a jeszcze innym razem przypomina wyglądem rogalik do schrupania? Jest to spowodowane zależnością położenia Słońca, Ziemi i Księżyca względem siebie.Ziemia i Księżyc są połączone ze sobą grawitacją, oba ciała obracają się w okół własnej osi, jednak czas ich obrotu jest różny. Ziemia obraca się w okół własnej osi w ciągu 24 godzin, natomiast obrót naszego Naturalnego Satelity w okół osi jest zsynchronizowany z jego wędrówką wokół Ziemi. Dzięki czemu, Księżyc jest odwrócony do nas ciągle tą samą stroną. W ciągu cyklu księżycowego jesteśmy jednak w stanie dostrzec różne jego „fazy” czyli stopień oświetlenia go przez naszą dzienną gwiazdę – Słońce. Miesiąc księżycowy trwa 29,5 dnia, jest to okres pomiędzy dwiema tymi samymi fazami satelity ziemskiego. Wyróżniamy cztery podstawowe fazy Księżyca:

III kwadra – fot. redaktor

Nów – Księżyc znajduje się w koniunkcji ze Słońcem, cała jego tarcza jest nieoświetlona;

I kwadra – Księżyc oświetlony jest w 50 % (prawa połowa tarczy), wschodzi w środku dnia, zachodzi w nocy.

Pełnia – Księżyc oświetlony jest w 100%

III kwadra – Księżyc oświetlony w 50 % (lewa połowa tarczy)

Pewnie zastanawiasz się teraz: ok, są cztery fazy, tylko jak je rozróżnić?

I kwadra – fot. redaktor

Pełnia – chyba nie trzeba nikomu mówić, Księżyc oświetlony jest w całości (widoczna strona Srebrnego Globu z Ziemi). Jeśli ktoś ma wprawne oko, bądź często obserwuje Księżyc, rozpozna kiedy jest oświetlony w 100% a kiedy jest dzień przed, bądź po pełni.

I kwadra to okres kiedy naszego satelity przybywa, oświetlona jest prawa półkula Księżyca. Wyobraźmy sobie, że jest to literka D, niech ta literka oznacza, że Księżyc się DOPEŁNIA – zmierza do pełni.

III kwadra – okres kiedy Srebrnego Globu ubywa, oświetlona jest lewa półkula Księżyca, najbliższą literką podobną do tej fazy jest literka C, księżyc się COFA – zmierza do nowiu.

Przed nowiem – fot. redaktor

Nów – czas kiedy Księżyca nie widać, góruje on prawie w tym samym czasie co Słońce. Jednak krótko po Nowiu pojawia się mały sierp, podobny do rogalika. Z każdym dniem będzie coraz bardziej uwydatniała się literka D, czyli Księżyc zmierza do I kwadry.

P.S. Zawsze aktualna faza Księżyca na moim blogu