Księżyc to najbliżej Ziemi położony obiekt niebieski. Zachwyca swą urodą, oświetla nocne mroki, jego obrót wokół własnej osi trwa tyle, co… Czasem nie pozwala zasnąć. Tak właściwie, to co wiemy o księżycu?

Księżyc – fot. redaktor

Księżyc to nasz naturalny satelita.  Czasem słyszymy o okrążających Ziemię asteroidach, ale ich orbity nie są stabilne. Według hipotetycznych źródeł powstał w wyniku uderzenia ogromnego obiektu, niektóre źródła podają, że była to planeta wielkości Marsa, który uderzyła w młodą Ziemię. Naukowcy badając próbki tego satelity pobrane podczas misji Apollo, stwierdzili, że faktycznie skały posiadają materiał pochodzący z Ziemi i innego ciała niebieskiego w proporcjach 50/50.

Największy po Słońcu obiekt nieboskłonu obraca się w okół własnej osi w tym samym czasie co wokół osi naszej planety, przez co jest do nas odwrócony ciągle tą samą stroną. Świeci światłem odbitym od Słońca w różnym stopniu dlatego wyróżniamy cztery fazy Księżyca: I kwadra, pełnia, III kwadra, nów. Szczegółowo opiszę je innym razem.

Przedstawmy całość w liczbach:

~ 4 mld lat temu – powstanie

3500 km – średnica Księżyca (1/4 średnicy Ziemi);

1 sek. – czas w jakim dociera do nas odbite światło naszego Satelity

1738,2 km – promień Księżyca;

363 104 km – perygeum (najbliższe położenie Księżyca względem Ziemi);

405 696 km – apogeum (najdalsze położenie Księżyca względem Ziemi);

27 dni 8 h – całkowity obrót Księżyca wokół Ziemi;

29 dni 12 h – okres pomiędzy tymi fazami Księżyca

~ 300 st. C – tyle potrafi wynosić dobowa różnica temperatur na naszym Satelicie