Co wybrać na kolację?

Zwracacie uwagę na to co jecie wieczorem? Wiem, że niektóre osoby, zwłaszcza tzw. ”celebryci” nawet omijają ten posiłek w obawie przed przytyciem. Nie uważam tego za godne polecenia. Jemy po to, żeby żyć. Jedzenie dostarcza naszemu organizmowi niezbędnych do życia surowców. Co to oznacza? Im więcej pracujesz i im aktywniej żyjesz, tym więcej będziesz jeść. To indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne (tzw. bilans kaloryczny), na podstawie którego układa się dokładnie wyliczoną, spersonalizowaną dietę. Niestety wiele ”trenerów personalnych” zaniedbuje ten aspekt, dając podopiecznym stare, używane diety. Może to wyrządzić więcej szkód niż pożytu.
Chcesz indywidualną dietę ONLINE? Zapraszam: formularz kontaktowy

Moje doświadczenia

Zawsze miałam bardzo szybki i wymagajacy tryb życia. Dużo podróżowałam po świecie, wiele godzin spędzałam na sali treningowej, uczyłam się i pracowałam na swoje utrzymanie. Jak było z jedzeniem? Jadłam dużo i zawsze, kiedy miałam na to ochotę. Nie mogłam narzekać na brak energii. Gdy zaczęłam profesjonalnie trenować aby wygrać na Mistrzostwach Świata, zaczęłam bardzo uważnie patrzeć na to co jem. Kiedyś nie wiedziałam podstawowych rzeczy (Przeczytaj także: rewolucja w moim odżywianiu). Teraz nie wyobrażam sobie, żeby kupując produkty nie sprawdzić wartości energetycznej czy składu. Dlaczego?
Gdy zaczęłam stosować diety oraz czytać książki dla sportowców, zauważyłam znaczną poprawę w jakości swojego treningu. Także funkcjonowanie stało się bardziej wydajne. Dziennie potrafiłam znaleźć czas na trzy zwięzłe treningi funkcjonalne, zrobić trening karate z kolegami i pracować jeszcze 4 h jako instruktor. Oczywiście nie zapominałam o regeneracji, którą polecam Wam w tym poście: Moje sposoby na regeneracje To nasz organizm mówi nam, ile jedzenia potrzebujemy.

Co jeść na kolację

Nasz organizm po całoziennej wytężonej pracy fizycznej i umysłowej, potrzebuje Twojego wsparcia. Należy szybko uzupełnić potrzebne witaminy i mikroelementy. Kolacja jest konieczna, inaczej zaczniesz odczuwać zmęczenie następnego dnia. Wybieraj produkty lekkostrawne czyli: warzywa, ryby, pasty rybne, zupy krem, sałatki. Jeśli dużo trenujesz i dbasz o jakość swoich muskułów, koniecznie musi być to posiłek białkowy. Dlaczego – przeczytasz tutaj: Niedobór białka w organiźmie. Białko na noc nie tuczy, a nawet czasem przy intensywnej diecie pomaga zasnąć. Na przykład kurczak trawi się dłużej, więc zaśniesz bez uczucia głodu, a mięśnie ”będą jeść” jeszcze kilka godzin w trakcie snu. Pamiętaj o zdrowych tłuszczach, które regenerują nasz organizm w nocy. Olej lniany lub zwykła tłusta ryba, robią za nas niezwykłą robotę podczas snu 🙂

Czego unikać na kolację

Jeśli w ciągu dnia mało jesz, nie dziw się że po powrocie do domu rzucasz się na tłuste potrawy. Mówię o tym bo wiem, że dla niektórych sałatki są nie do zaakceptowania. To bujda 🙂 Jeśli odpowiednio nakarmisz swój organizm w dzień, wieczorem poprosi Cię tylko o bieżące potrzeby. Unikaj na kolację dań ciężkostrawnych tj.: tłustych mięs, odgrzewanych potraw, smażonych ziemniaków, pierogów, bułek pszennych, makaronów. Wieczorem nasz metabolizm zwalnia, dlatego takie posiłki zjedzone o późnej porze nie strawią się do końca. Będzie Ci ciężej zasnąć. Twój organizm jako ”maszyna” dalej będzie w środku działać. Ograniczaj cukry i węglowodany, które wieczorem trawią się wolniej lub wcale. Wszystko to, czego nie strawisz, odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej. Odstaw słodycze i słodkie dżemy a także owoce, które mogą się fermentować w ciągu nocy. Wzmagać złe samopoczucie i tycie. Pamiętaj! Kolacja jest po to, żebyś był wypoczęty i ochoczy do pracy gdy wstaniesz rano 🙂

Moje propozycje na kolację:

Rodzaj kolacji zależy od Twojego stylu życia oraz zapotrzebowań. Poniższe propozycje są przykładowe. Do wszystkiego do czego się da, dodaj łyżkę oleju lnianego (dla lepszej regeneracji i trawienia)

– sałatka z mozarelli, bazylii i roszponki,

– jajka sadzone na maśle klarowanym z sałatą,

– sałatka z kurczakiem, awokado i olejem lnianym- sprawdź,

– tuńczyk z pomidorem, szczypiorkiem i chlebem żytnim,

– szaszłyki z kurczakiem i warzywami- sprawdź,

– avokado z sokiem z cytryny,

– kasza jaglana z warzywami,

– sałatka z granatem -sprawdź,

– omlet z mozarellą- sprawdź,

– makrela wędzona z sokiem z cytryny,

– serek wiejski z pieprzem i warzywkiem,

pierś kurczaka z kurkumą i pomidorkami,

– puszysty omlet białkowy- sprawdź,

– mix sałat z jajkiem na twardo, oliwą i przyprawami.