Przy czystym, pozamiejskim niebie, często można dostrzec obiekty poruszające się szybko, które nie mrugają, lecą dość wysoko. Te małe przemieszczające się punkciki to satelity. Gdybyśmy obserwowali spory obszar nieba przez pół godziny, to jesteśmy w stanie naprawdę sporo ich zaobserwować. Istnieją narzędzia służące do określenia co to za satelita, do czego służy. Są jednak satelity, które się wyróżniają. Satelity Irydium. Satelita Irydium jest niewidoczny, jednak umieszczone na nim anteny, gdy pod odpowiednim kątem trafią w promienie słoneczne wydają bardzo mocny błysk. Często jaśniejszy o nawet 30 % niż światło planety Wenus, błyski te czasem są zauważalne nawet w dzień, gdy są ku temu odpowiednie warunki. Ten błysk nazywamy flarami Irydium trwa najczęściej od 10 do 15 sekund i można je dosyć często zauważyć.

Zapytacie w jaki sposób? To ja Wam odpowiem, mam nadzieję, że spojrzycie w niebo i poszukacie błysku po lekturze tego tekstu

Można wejść w odnośnik na moim blogu, są tam tylko największe miasta polski. Jeśli mieszkasz w innej lokalizacji przejdź niżej

Żeby zaobserwować flarę Irydium musimy wiedzieć gdzie i o której godzinie się ona pojawi, oraz jaką będzie miała jasność, żebyśmy mogli ją w ogóle zaobserwować. Czasem flary są słabsze, czasem baaardzo mocne.

Najpierw wchodzimy na stronę http://heavens-above.com/

Gdy już się na niej znajdziemy, musimy podać swoją lokalizację, w tym celu, po lewej stronie odnajdujemy napis konfiguracja i klikamy na: zmień miejsce obserwacji:

Musimy ustawić swoje miejsce obserwacji / http://heavens-above.com/

… gdy już kliknęliśmy wyświetli nam się strona, na której podajemy nazwę swojej miejscowości i klikamy szukaj;

Podajemy nazwę miejscowości, z której obserwujemy np. Kielce / http://heavens-above.com/

skrypt zawarty na stronie znajdzie naszą miejscowość i poniżej mapy możemy zobaczyć szczegóły, jak szerokość, długość geograficzna, wysokość nad poziomem morza, strefa czasowa. Klikamy aktualizuj;

pod mapą możemy zobaczyć dokładne dane swojej miejscowości /
http://heavens-above.com/

Mamy już skonfigurowaną stronę do obserwacji.

Teraz, gdy znajdujemy się na głównej stronie odnajdujemy kategorię SATELITY w niebieskim menu po lewej stronie i klikamy: flary irydium.

klikamy flary irydium / http://heavens-above.com/

Zostaniemy przeniesieni na stronę, na której mamy podane dokładne, na najbliższy tydzień, dane obserwacji flar.

dane obserwacyjne wystąpienia flar / http://heavens-above.com/

I chyba najtrudniejsze przed nami. W tabeli mamy podane wartości:

data i czas – dokładny czas wystąpienia flary

jasność – im wartość mniejsza od 1 tym flara jaśniejsza. Czyli flara o jasności -4 będzie jaśniejsza od flary z jasnością                     -1

wysokość – podana w stopniach nad Ziemią ( my się jednak będziemy podpierać mapą, o tym niżej)

Można jeszcze zobaczyć jaki będzie azymut, nazwę satelity, centrum flary, my jednak zajmiemy się dokładną lokalizacją flary. Klikamy w datę i godzinę z pierwszej tabelki:

mapa wystąpienia flary / http://heavens-above.com/

Pojawi nam się mapa nieba przedstawiająca czas wystąpienia flary oraz miejsce wystąpienia flary na niebie ( oznaczone gwiazdką ). Poniżej mapy mamy szczegółowe dane, która antenka odbija światło i inne dane satelity.

szczegóły satelity Irydium / http://heavens-above.com/

No dobrze, to teraz wracamy do tabelki, sprawdzamy czy flara dziś u nas wystąpi, jeśli tak to idziemy obserwować