Irydium to zestaw 66 sztucznych satelit, nazwa pochodzi od pierwiastka iryd którego liczba atomowa wynosi 77, stąd początkowy pomysł zakładał liczbę 77 satelit na orbicie okołoziemskiej. Wywołują one najjaśniejsze zjawisko na niebie jakim są flary Irydium.

Satelity Irydium rozpoczęły działalność w listopadzie 98′, była to pierwsza sieć satelitów komunikacji globalnej. Jednak już rok później ogłoszono bankructwo wprowadzonego już w życie projektu. Chętni na odnowienie działalności satelit znaleźli się nie szybko bo dopiero po 3 latach czyli w 2001 roku. Dziś do największej grupy klientów firmy zarządzającej satelitami należy Departament Obrony USA.

Docelowymi użytkownikami systemu satelit Irydium są:

rząd
wojsko
marynarka
firmy świadczące usługi elektryczne

Flary Irydium

Satelity Irydium nie są widoczne gołym okiem, jednak posiadają dość duże anteny, które wytwarzają bardzo silny błysk zwany flarą Irydium. Ci z Was bardziej zaangażowani w astronomię, wiedzą, że najjaśniejszymi obiektami widocznym na niebie są planety a wśród nich króluje Wenus. Wyobraźmy sobię, że flara Irydium potrafi być 30% jaśniejsza niż planeta Wenus. Spowodowane jest to tym, że ma ona trzy anteny a każda z nich o wymiarach: 188 cm – szerokości, 86 cm długości i 4 cm grubości. Dzięki odbiciu promieni Słońca od anteny, satelita Irydium jest w stanie wytworzyć flarę widoczną również w dzień. Trwa jednak ona dosyć krótko bo przy sprzyjających warunkach od 10 do 20 sekund.