Wyznacza kierunki świata, znajduje się najbliżej Bieguna Północnego i jako jedyna, praktycznie nie zmienia swojego położenia w ciągu nocy. Niezależnie od pory dnia, pory roku, ciągle w tym samym miejscu.. Alfa Ursae Minoris.

Najjaśniejsza gwiazda Małego Wozu – Alfa Ursae Minoris jest gwiazdą potrójną. Najjaśniejsza z gwiazd – Polaris A jest cefeidą, czyli gwiazdą zmienną pulsującą. Drugą gwiazdą jest Polaris Ab, która jest żółto – białym karłem a trzecią Polaris B, która obiega dwie poprzednie gwiazdy w odległości 2400 jednostek astronomicznych. Tyle wstępu

Wyznaczanie kierunków świata

Gwiazda Polarna odgrywa znaczącą rolę w wyznaczaniu kierunków świata. Położona jest na niebie północnym. Gdybyśmy znajdowali się na ziemskim biegunie północnym, Gwiazda Polarna znajdowała by się dokładnie nad naszą głową. Patrząc w jej kierunku z powierzchni Polski, nasza lewa ręka zwrócona jest w kierunku zachodnim, prawa w kierunku wschodnim a za plecami mamy południe. To tak, gdybyście się w nocy zgubili gdzieś w terenie.

Gwiazda Polarna w astrofoto

startrails nad stawem – fot. Kamil Garstka

Znaczną rolę odgrywa również w astrofotografii. Każdy posiadacz montażu paralaktycznego swój sprzęt ustawia właśnie względem Gwiazdy Polarnej, konieczne jest dosyć dokładne zorientowanie na Biegun, celem możliwości jak najdokładniejszego prowadzenia za wyznaczonym obiektem. Nasza gwiazda nie jest położona idealnie na Biegunie Północnym, znajduje się bardzo blisko ciągle się zbliżając, jednak nigdy nie będzie dokładnie na Biegunie Północnym, ale obecnie jesteśmy w dobrej sytuacji.. dlaczego? o tym niżej..

Gwiazdy Polarne w przeszłości

Alfa Ursae Minoris nie zawsze była Gwiazdą Polarną. W przeszłości tę role pełniła Kochab (również z Małego Wozu), czy Thuban z konstelacji Smoka. Rolę tę pełniła również Wega, najjaśniejsza gwiazda Lutni, która w wigilię 2015 była Wigilijną Gwiazdką. Jednak odległość jaka dzieliła Wegę od Bieguna Północnego była dziewięciokrotnie większa, niż ta, która obecnie dzieli Alfa Ursae Minoris z Biegunem. 24 marca 2100 roku Gwiazda Polarna znajdzie się najbliżej Bieguna, jednocześnie zacznie się od niego oddalać, aby w 3000 roku oddać to miano gamma Cephei, z konstelacji Cefeusza. A w 14000 roku miano to znów odzyska Wega.  Jakby to powiedział mój kolega: ” załamałeś mój światopogląd”. Załamałem Wasz?

Zmiany Gwiazd Polarnych na przestrzeni 12000 lat

Precesja Osi Ziemskiej

Miano Gwiazdy Polarnej otrzymują gwiazdy, które znajdą się w okręgu zakreślanym przez Oś Ziemską na przestrzeli lat. Tak najprościej ujmując zjawisko prececji osi Ziemi, nasza planeta kreśli na tle nieba okrąg, którego pełne zakreślenie trwa 26000 lat.

precesja Ziemi- licencja: CC BY-SA 3.0 PL

Jak odnaleźć Gwiazdę Polarną na niebie?

jak odnaleźć Gwiazdę Polarną?

Najprościej robiąc to przy pomocy dwóch innych konstelacji, asteryzmu Wielkiego Wozu oraz Kasjopei. Chyba to najłatwiej rozpoznawalne Gwiazdozbiory. Przedłużając długość jaka dzieli gwiazdy Merak i Dubhe (dolna i górna gwiazda położone po przeciwnej stronie dyszla) około siedmiu razy, ujrzymy Gwiazdę Polarną. Podobnie z przedłużeniem długości gwiazdy Navi w konstelacji Kasjopei. Wizualizacja poniżej. Miłych obserwacji