Może pytanie powinno brzmieć: czy w kosmosie jest ciemno? Skoro Ziemię oświetla jedna, zwyczajna w kosmicznym świecie gwiazda, to o ileż więcej światła powinno być we Wszechświecie, gdzie są miliardy gwiazd, planet, księżyców, mgławic, galaktyk, wszystkie te obiekty przecież świecą. A jednak jest ciemno..

Droga Mleczna – fot. redaktor

Choć na wielu zdjęciach można ujrzeć pięknie rozświetlone nocne niebo, światłem pochodzącym z Drogi Mlecznej, to jednak dla ludzkiego oka jest ono ciemne. Przynajmniej poza miastami, gdzie światła latarni nie dają aż tak mocnej żółto – pomarańczowej poświaty i ludzie są świadomi tego, że na niebie świecą gwiazdy. Jest to tzw. Paradoks Olbersa. Heinrich Wilhelm Matthäus Olber zastanawiał się: dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę?

Jak widzimy kosmos?

Wenus ( Najjaśniejszy obiekt porannego nieba) z lewej strony nad linią Mars i Regulus

Planety, które bez specjalistycznego sprzętu widzimy jaki gwiazdy na niebie, różnią się od gwiazd tym, że nie świecą. Jest z nimi tak jak z oknami o zachodzie Słońca, czy latarką w nocy odbitą od ściany. Zarówno okna odbijając światło słońca jak i ściana wydawać by się mogło, że świecą. Jednak tak nie jest. Podobnie planety. To właśnie promienie Słońca oświetlając je, odbijają się od ich powierzchni, stwarzając pozory świecenia.

A Księżyc w pełni? – on też nie świeci. Jego „światło” to również odbite od zbombardowanej powierzchni promienie naszej Dziennej Gwiazdy.

Galaktyki to również olbrzymie skupiska ciemnej materii. O czarnych dziurach nie wspominając, są potężne a światło z nich nie ma szans na ucieczkę.

Jeszcze innym źródłem światła w kosmosie są brązowe karły. To nieudane gwiazdy, których więcej jest w kosmosie niż gwiazdopodobnych, mają masę poniżej 8 % masy słońca.

Wiemy, że światło odbite nie daje jakiejś ekstra dużej widoczności, jest w stanie oświetlić bliską okolicę. A w kosmosie najwięcej światła jest właśnie tego odbitego, albo uwięzionego w czarnych dziurach. Przez co widzimy tylko ~5% kosmosu.

Ale dlaczego kosmos jest czarny?

ciemne niebo – fot. redaktor

Nawet jeśli w kosmosie coś świeci to nie pełną siłą. To tak jakby porównać światło żarówki 100 watowej do żarówki  5 watowej, bo pod żarówką jest coś czego nie widać, a co na nią oddziałuje. Dzieje się tak dlatego, że istnieje pewna ciemna materia, której masa jest większa od materii świecącej. Ta materia oddziałuję tylko grawitacyjnie. Jako kolejny przykład weźmy latarnię przydrożną, świecącą w trakcie mgły. Gdy mgły nie ma, jej światło pada bezpośrednio na drogę. Gdy mgła występuje, światło jest rozproszone. W przypadku materii kosmicznej, światło jest rozproszone nie przez mgłę, a ciemną niewidzialną materię, która oddziałuje grawitacyjnie na światło, w pewnym stopniu je załamując.

Chyba dalej nie wiem.. czemu tam jest tak ciemno?!

Droga jaką przebywa światło od Słońca do Ziemi trwa 8 minut. A coś co jest oddalone od nas np. 2,52 mln lat świetlnych, obserwując przez teleskop widzimy, jak wyglądało właśnie 2,5 mln lat temu. Bo tyle czasu potrzebowało światło, żeby dotrzeć do naszej planety.

Jest jedno ale.. nic w kosmosie nie stoi w miejscu. Ten odległy od nas o 2.52 mln lat świetlnych obiekt to Galaktyka Andromedy, która pędzi na nas i kiedyś w przyszłości zderzy się z Drogą Mleczną. Jednak kosmos miał jakiś swój początek i ciągle się rozszerza. Znaczy to tyle, że odległe galaktyki i gwiazdy się od nas oddalają. Dając coraz mniej światła, dokładając do tego ciemną materię, oddziałującą na nie grawitacyjnie najzwyczajniej w świecie nie widzimy wszystkiego. Najbardziej odległe obiekty zbliżają się ku podczerwieni i tylko tak jesteśmy w stanie je zaobserwować, ludzkie oko tego nie potrafi. Jedne obiekty się zbliżają do nas a inne oddalają. To światło, które dociera do nas obecnie z odległych gwiazd, z każdym rokiem będzie musiało pokonać coraz większą odległość. Jednym zdaniem: będzie słabsze.

Pozostaje jeszcze pytanie: co jest tą ciemną materią, która stanowi większość wszechświata? Czym jest to czego nie widać a jest?