Aby obniżyć ciśnienie krwi, powinniśmy naszą dietę wzbogacić o produkty zawierające potas, a zmniejszyć ilość tych, które mają w sobie sód.

Jak wykazują badania, ponad 1/3 dorosłych Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze. W przyszłości grupa ta ma się powiększyć. Jednym z powodów nadciśnienia jest otyłość. Czasem zrzucenie kilku kilogramów znacząco obniża ciśnienie. Bez wątpienia nadciśnienie można zaliczyć do obecnego grona chorób cywilizacyjnych. Jednak z prawidłowo kontrolowanym nadciśnieniem można żyć całkowicie normalnie. Należy być pod stałą kontrolą lekarza, przyjmować zalecane leki i zadbać o samokontrolę (badania w domu). Wiele osób nawet nie wie, że takie dolegliwości jak np. bóle głowy czy złe samopoczucie są przyczyną nadciśnienia. Należy próbować wyeliminować je za pomocą diety. To przecież one w większości mają wpływ na obecny stan organizmu. Całokształt diety powienien opierać się oczywiście na warzywach. Powinniśmy także zastosować się do kilku zasad i być konsekwentnym w działaniach.

Dieta na nadciśnienie – potas!
Potas obniża ciśnienie krwi i przyśpiesza wydalanie soli z organizmu. Tym bardziej dieta na nadciśnienie sprzyja utracie nadwagi. Dodatkowo, potas zmniejsza ryzyko powstania udaru mózgu. Najwięcej potasu jest w pomidorach, ziemniakach, warzywach liściastych, owocach cytrusowych i pestkach słonecznika. Stosujemy także brokuły, buraki, seler, marchew, fasolę i bataty. Oprócz dawki potasu mamy w tych warzywach sporą ilość magnezu. Lekarze polecają chorym na nadciśnienie spożywanie 5 porcji warzyw dziennie. Można je także stosować w koktajlach lub świeżo wyciśniętych sokach (na przykład: sok z marchwi, selera i buraka). Kolejne produkty bogate w potas to: truskawki, jagody, maliny i żurawina które dodatkowo zawierają antyoksydanty (działąją przeciw starzeniu się). Powodem nadciśnienia może być niedobór Witaminy C. Należy wyeliminować sól. Zamiast niej wypróbuj kombinację ziół do potraw. Wystarczy 2 tygodnie, aby kubki smakowe odzwyczaiły się smaku soli. Jeśli chcemy skutecznie zadbać o leczenie nadciśnienia, powinniśmy jeść więcej produktów bogatych w potas, a obniżyć tłuste z wysoką zawartością cukrów prostych i sodu.

Warzywa i owoce w diecie na nadciśnienie:

pomidory,
brokuły,
ziemniaki,
seler,
marchew,
fasola,
buraki,
bataty,
warzywa zielone liściaste (natka pietruszki itp.),
truskawki, maliny, jagody, żurawina, cytrusy.

Eliminacja produktów z diety.
Należy ograniczyć białe pieczywo, białe makarony, biały ryż, żółtka jaj. Wyeliminować natomiast powinniśmy słodycze, produkty zawierające konserwanty, produkty pełnotłuste (mleko i jego przetwory), sery żółte, orzeszki solone i paluszki, fast food’y, gotowe sosy w proszku, tłuste mięsa i wędliny. Uniakamy jak ognia tłuszczów zwierzęcych. Dodatkowo, gdy jemy dużo tłusto i słodko nasz organizm nie może sobie z tym poradzić. Tworzą się wtedy płytki miażdżycowe.

Nadciśnienie powinno być pod stałą kontrolą lekarza. Lecz wszystko co przyjmujemy jako pokarm, ma bezpośredni wpływ na nasz organizm. Dlatego warto zadbać o niego samemu za pomocą odżywiania, bo nikt nie zrobi tego lepiej, niż my.

truskawki 4 na bialym talerzu.main

Lektura: Poradnik Zdrowie.