Ostatni miesiąc roku, fajerwerki, pierwsza gwiazdka, zakrycia jasnych gwiazd przez Księżyc, przesilenie Zimowe wszystko przed nami w najdłuższe noce w roku

Słońce

Słońce swoją miesięczną wędrówkę rozpocznie w Wężowniku by przejść w połowie miesiąca do Strzelca. 21 grudnia o godz. 17.28 rozpocznie się astronomiczna Zima. Tego dnia dzień najkrótszy jest na północy kraju a najdłuższy na południu. Rozpocznie się odwrotny proces do tego, który trwa obecnie, nocy zacznie ubywać a dzień będzie się wydłużał.

Księżyc

Księżyc zawita na niebo grudniowe w pełni, która nastąpi 3 grudnia, a już następnego dnia znajdzie się najbliżej ziemi w odległości 357500 km (perygeum). 10 grudnia znajdzie się w 3 kwadrze a 18 grudnia w nowiu i jednocześnie najdalej od Ziemi, w apogeum 406600 km od Ziemi. Księżyc zimą znajduje się wysoko na niebie. Ma to związek ze Słońcem. Gdy latem Słońce chowa się nisko za horyzont, Księżyc wznosi się na niewielką wysokość, jednocześnie staje się optycznie większy, Zimą zaś jest odwrotnie.

Roje Meteorów

Geminidy – Grudniowy deszcz Geminidów. Radiant roju znajduje się w Bliźniętach obok gwiazdy Katastor. Jest to jeden z najobfitszych rojów w ciągu całego roku, warto wyjść na obserwacje choćby ze względu na to, że Księżyc nie będzie przeszkadzał w obserwacjach. Aktywność roju szacowana jest na 120 zjawisk na godzinę. Obszerny tekst na temat Geminidów dostępny na blogu Polski astrobloger

Ursydy – Jeden ze słabszych rojów meteorów – deszcz Ursydów. Radiant roju znajduje się obok gwiazdy Kochab w Małym Wozie. Prognozowana aktywność to 10 rojów na godzinę.

Kalendarz zjawisk

03.12 Koniunkcja Księżyca z Aldebaranem, najjaśniejszą gwiazdą konstelacji Byka rozpocznie wydarzenia ostatniego miesiąca roku. Wieczorem 3 grudnia nisko nad wschodnim horyzontem ukażą się oba obiekty w odległości 08 ° od siebie, z biegiem godzin i wznoszeniem się obiektów odległość między nimi będzie się oddalać. Księżyc będzie w pełni.

08.12 –  Koniunkcja Księżyca z Regulusem, najjaśniejszą gwiazdą konstelacji Lwa. Uwaga, jesteśmy w trakcie ciągu zjawisk okultacji Regulusa przez Księżyc. Późnym wieczorem 8 grudnia Księżyc zakryje Regulusa. Początek zjawiska ok. 22.20 a koniec rozpocznie się o godz. 23.05. Bardzo zachęcam do obserwacji ponieważ Regulus jest jasną gwiazdą i będzie to widowiskowe zjawisko. Do zjawiska dojdzie na wschodniej części nieba

13.12 –  Koniunkcja Księżyca z Marsem nastąpi 13 grudnia nad ranem. Odległość między obiektami wyniesie ponad 4° jednak warto wyjść na obserwacje. W niedużej odległości pojawi się Regulus co w małej fazie Księżyca (sierp) da piękny poranny grudniowy widok.

14.12 –  Koniunkcja Księżyca z Jowiszem w godzinach porannych na niebie wschodnim. Dość odległa koniunkcja, podobnie jak z Marsem, ponad 4° jednak ze względu na fazę Księżyca i bliską odległość Marsa zachęcam do obserwacji.

22.12 – Jeden ze słabszych rojów meteorów – deszcz Ursydów. Radiant roju znajduje się obok gwiazdy Kochab w Małym Wozie. Prognozowana aktywność to 10 rojów na godzinę.

31.12 –  Koniunkcja Księżyca z Aldebaranem. Koniec roku da nam kolejne zakrycie. Tym razem Księżyca z Aldebaranem. Zaćmienie zacznie się już o godz. 2.14 a koniec rozpocznie się ok. 3.08. Godzina może różnić się w zależności od miejsca obserwacji. Dwa zakrycia tak jasnych gwiazd w miesiącu to bardzo rzadkie zjawisko, tymczasem czeka nas to już w grudniu i choć to ostatni dzień roku, wielu z Was będzie bawić całą kolejną noc ze znajomymi i przyjaciółmi to zachęcam do wyjścia na obserwację.

Przeloty ISS i IRYDIUM

ISS – fot.NASA

Godziny przelotów dla większych miast dostępne na heavens-above.com

Satelity Irydium w momencie przelotu tworzą charakterystyczną flarę, czasami jej jasność jest tak duża, że można dostrzec nawet w dzień. Godziny przelotówna heavens-above.com

TOP 10 lornetkowych obiektów głębokiego nieba na grudzień: M34, M45, Mel15, Mel20, NGC 869, NGC 884, NGC 1027, NGC 1232, St2, St23

TOP 10 obiektów głębokiego nieba w grudniu:

M34, M45, M77, NGC 869, NGC 884, NGC 891, NGC 1023, NGC 1232, NGC 1332, NGC 1360

Odkrycia w Grudniu:

Giovanni Cassini odkrył Księżyc Saturna – Rhea dnia 23 grudnia 1672.

Urodzeni w Grudniu:

Tycho Brahe, Johannes Kepler, Isaac Newton i Arthur Eddington