Najbardziej kolorowy miesiąc w roku się rozpoczął. Choć wielu ze smutkiem pożegnało lato, jesień stanowi prawdziwą gratkę dla miłośników astronomii. Coraz dłuższe wieczory i noce sprawiają, że mamy dużo więcej czasu na obserwacje nieba. I tak będzie aż do początku astronomicznej zimy, kiedy proces ten się odwróci. Ale zanim znów zagoszczą białe noce na niebie minie ponad pół roku, cieszmy się nocami i oby dopisała nam pogoda.

Wydarzenia Księżycowe

01.10 – Nów Księżyca

06.10 – Koniunkcja Księżyca z Saturnem – wieczorna koniunkcja widoczna na zachodnim niebie, księżyc będzie na 3 dni przed pierwszą kwadrą. Warto spróbować rejestrować światło popielate. Odległość obiektów 4 st.

08.10 – Koniunkcja Księżyca z Marsem – podobnie jak w przypadku Saturna również wieczorna koniunkcja. Księżyc na dzień przed pierwszą kwadrą w towarzystwie czerwonej planety.

09.10 – Pierwsza kwadra

16.10 – Pełnia Księżyca

18/19 .10 – Koniunkcja Księżyca z Aldebaranem – choć najciekawsze koniunkcje z Aldebaranem i efektowne zakrycia za nami na kilka ładnych lat, to warto przyjrzeć się koniunkcji naszego satelity z tą piękną gwiazdą. Nad ranem 19 października oba obiekty będzie dzielił dystans 2 st.

22.10 – Trzecia kwadra

28.10 – Koniunkcja Księżyca z Jowiszem – koniunkcja poranna. Księżyc w okolicach nowiu i Królowa planet w poprzednim sezonie obserwacyjnym. Czego chcieć więcej?

30.10 – Nów Księżyca

W najbliższych dniach jak i pod koniec miesiąca warto wypatrywać światła popielatego.

Planety

Merkury – widoczny przed świtem, słabe warunki obserwacyjne, jednak z każdym dniem coraz większa jasność planety.

Wenus – druga planeta od Słońca sprawiać będzie trudności obserwacyjne. Październik nie jest najlepszym miesiącem do jej obserwacji.

Mars – widoczny każdego wieczoru po zachodzie Słońca nad zachodnim horyzontem. Z biegiem godzin jednak jego wysokość maleje.

Jowisz  – Jowisz widoczny będzie od drugiej połowy miesiąca. Planeta, która królowała na wiosennym niebie rozpoczyna kolejny okres widoczności tuż przed wschodem Słońca.

Saturn – ostatni dzwonek żeby ujrzeć władcę pierścieni. Planeta jest widoczna każdego wieczoru, tuż po zachodzie Słońca na zachód od Marsa.

Wydarzenia związane z Planetami

11.10 – Bardzo bliska koniunkcja Merkurego z Jowiszem. Obie planety będzie można uchwycić w lornetkach. Obserwacje należy rozpocząć tuż przed wschodem Słońca.

Widoczność ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie widoczna od pierwszego do 19 października w godzinach wieczornych.

Jest możliwość dostrzeżenia go w towarzystwie statku transportowego Cygnus. Niestety jeszcze do tej pory nie miałem szczęścia dostrzec obu statków, więc może w końcu się uda.

Godziny przelotów ISS dostępne na stronie http://heavens-above.com

WAŻNE!

Ci z Was, którzy będą pierwszy raz obserwować Międzynarodową Stacje Kosmiczną, pamiętajcie, że jest to obiekt lecący z zachodu na wschód. Nie mruga, świeci jednostajnym światłem i w momencie przelotu to najjaśniejszy obiekt na niebie. Leci bardzo szybko a astronauci robią tam kawał dobrej roboty

Flary Irydium

Bardzo ciekawym zjawiskiem na niebie są flary irydium. Niedzielnym astronomom lub osobą, które spędziły pod ciemnym niebem troche czasu często spędzają sen z powiek. Nagłe pojaśnienie na niebie, które za chwile znika. Nierzadko o jasności – 8 mag. Tak, to właśnie flary irydium, czyli nic innego niż odbite promienie słoneczne z anten satelitów. Godziny przelotów również na: http://heavens-above.com/..
P.S. Pamiętajcie, żeby wcześniej ustawić swoją lokalizacje na stronie.

Roje meteorów

W październiku zobaczyć można aż trzy roje meteorów. Jednak jeden z nich jest dość szczególny, eksplodujący. Oczywiście po sierpniowym deszczu perseidów ciężko będzie niektórych przekonać że kilka zjawisk na godzinę to coś czemu warto poświecić noc.. jednak zapewniam.. warto!

Drakonidy

Maksimum roju – 8 października. Jest to wolny rój, którego radiant znajduje się w Gwiazdozbiorze Smoka który obecnie znajduje się niemalże w zenicie. To pozostałości po komecie  21P/Giacobini-Zinner. Dość ciekawy rój ze względu na prędkość meteorów, która wynosi 20 km/s. ZHR jest zmienne.

Południowe Taurydy

Maksimum roju wypada 10 października. Radiant w okolicy gwiazdozbioru Barana. Każdego roku tworzy efektowne bolidy. Jest pozostałością po komecie Enckiego. ZHR wynosi 5.

Orionidy

Gwiazdozbiór Oriona to moja wielka miłość i chyba każdej osoby, która z nim się bliżej zapozna. A orionidy swój radiant posiadają właśnie w nim. Warto wyjść na obserwacje nad ranem 22 października kiedy to rój ma swoje maksimum a prognozy wskazują na 15 zjawisk w ciągu godziny.

Prognoza pogody z przymróżeniem oka

W dniach kiedy księżyc nie będzie przeszkadzał w obserwacjach prognozujemy zachmurzenie całkowite. W trakcie pełni większe przejaśnienia i dobre warunki obserwacyjne. Zachęcamy do pozostania w domach :]

P.S. Jak donosi @Grztus z Astropolis

„W ramach uzupełnienia części „z przymrużeniem oka”:

„październik 2016 jest wyjątkowym miesiącem: po raz pierwszy od 1191 roku możemy w jednym miesiącu przeżyć 5 poniedziałków i pełnych weekendów! Kolejna okazja dopiero w 2837 !”

Tekst tego typu można było zobaczyć na demotywatorach, a podchwyciły go media. Oczywiście to bzdura (patrz chociażby październik 2011), ale i tak życzę wszystkim wyjątkowo udanego miesiąca!”