Za nami 1/3 lutego i chyba już ostatni powiew zimy. Na drzewach rosną bazie, a na niebie…rozpościerają się piękne gwiazdozbiory, mgławice, galaktyki, a wszystko tuż nad naszymi głowami

Księżyc
22.02

Pełnia Księżyca.

23.02

Koniunkcja Księżyca z Jowiszem, do najbliższego spotkania obiektów dojdzie około godz. 1.00 i potrwa prawie do poranka 24.02.

29.02

Miesiąc zakończy koniunkcja Księżyca z Marsem, oba obiekty widoczne między 1.30 a 5.30 w gwiazdozbiorze Wagi. Jednak nie będzie to bardzo bliska koniunkcja.

Planety

Nad ranem przy naprawdę dobrych warunkach zobaczymy cztery planety, jednak jedna z nich jest już bardzo blisko Słońca a druga chyli się ku zachodowi. O tym niżej..

Wenus

Obserwacje Wenus w tym sezonie dobiegają końca. Można go wypatrywać chwilę przed godziną 6.00 nad wschodnim horyzontem, jednak trzeba wstrzelić się w odpowiedni moment, mniej więcej między 5.50 a 6.05, ponieważ, później znajdzie się zbyt blisko Słońca.

Mars

Mars jest widoczny całą drugą połowę nocy od godz. 1.30 w gwiazdozbiorze Wagi, jak pisałem wcześniej ostatniego dnia miesiąca spotka się z naszym Naturalnym Satelitą.

Saturn

Saturn wschodzi już około godz. 2.40 i widoczny jest do samego rana. Znajduje się w okolicy Skorpiona, rozpoznawalnego przez swoją czerwoną gwiazdę: Antares.

Jowisz

Jowisz jest widoczny przez całą noc. Wschodzi krótko około godz. 20.00 a zachodzi nad ranem. Znajduje się między Lwem a Panną.

koniunkcja Księżyca i Jowisza – stellarium
Koniunkcja Księżyca i Marsa – stellarium
Planety nad ranem – stellarium
ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znika z naszego nieba aż do marca. W marcu pojawi się w późnych godzinach nocnych bądź nad ranem. Dopiero w ostatnich dniach marca i z początkiem kwietnia przeniesie się na niebo wieczorne.

Gwiazdozbiory

Śpieszcie się, kto jeszcze nie widział Oriona, Plejad, Byka z Aldebaranem – ostatnia szansa na dojrzenie tych obiektów. Pod koniec Marca będą zachodzić w okolicach godz. 21.00.