Dwa razy dłuższe pory roku, w letniej porze na równiku + 27 st. C. a na biegunach ok. -130 st. C., dzień trwa 24 h 40 min. Tak jest na Marsie 🙂 Teraz Ziemia… Już doby nas dzielą od rozpoczęcia jednej z najpiękniejszych pór roku jakie można sobie wyobrazić w Układzie Słonecznym. Wiosna w sercu, wiosna w głowie i wiosna… w kosmosie 🙂 Przeżyliście Zimę? To wyobraźcie sobie jakie panują na Marsie..

Tytułem wstępu…

Wiosna to czas kiedy wszystko budzi się do życia, zimowe obiekty wcześniej idą spać, przenosząc się na południową część naszej planety, za to pojawiają się nowe, które wschodzą coraz wcześniej, jednocześnie skróceniu ulegają noce astronomiczne. Pamiętam te długie listopadowe i grudniowe wieczory, gdy zmrok zapadał już o godz. 16.00 i ciemno było prawie do godz. 8.00. Teraz sukcesywnie się to będzie zmieniać, co dodatkowo przyśpieszy zmiana czasu z zimowego na letni. Zmrok zapadał będzie początkowo około godz 20.30, a dzień budził się już w okolicach godz. 4.00. Okienka pogodowe pozwalają na bardzo krótkie obserwacje, do tego również zaczyna przyczyniać się przyroda w długości dnia i nocy. Ale najważniejsze wydarzenie roku wypada niemal w samym środku dnia!! Mowa tu o tranzycie Merkurego na tle Słońca

16 marca
bardzo bliskie spotkanie Księżyca z gwiazdą Alhena, która jest trzecią co do wielkości gwiazdą w konstelacji Bliźniąt i jednocześnie stopą lewego bliźniaka 😀 Spotkanie będzie tym bliższe im bardziej przed północą będziemy spoglądać w stronę Księżyca. Obserwacja może stać się tym ciekawsza, gdy jednocześnie pokusimy się by poznać cały gwiazdozbiór Bliźniąt, wtedy mając mapę nieba możemy próbować odnaleźć wszystkie gwiazdy tworzące ten fragment nieba.
20 marca
Pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Wiosna zawita do nas o godz 5.30 i potrwa 93, 66 dni. Równonoc wiosenna, tego dnia nasza Dzienna Gwiazda wzejdzie dokładnie na wschodzie i zajdzie dokładnie na zachodzie.
21 marca
Koniunkcja Księżyca i Jowisza. Oba obiekty będzie można obserwować przez całą noc na niebie południowym w konstelacji Lwa. Oba obiekty będzie dzielił dystans 1º 57 ‚, nie zmieszczą się one w polu widzenia teleskopu, jednak warto spotkanie obserwować lornetką i uwiecznić na matrycy aparatu.
23 marca
Pełnia Księżyca, która zdecydowanie zasługuje na osobny artykuł ze względu na jej umiejscowienie w kalendarzu i taki też powstanie 🙂
25 marca
Księżyc tego dnia znajdzie się w swoim apogeum, w ciągu miesięcznej wędrówki, osiągając jednocześnie najdalszy punkt położenia od Ziemi.
29 marca !!

Bardzo ciekawa koniunkcja Marsa z Księżycem w towarzystwie Saturna, chyba najciekawsza w miesiącu, wszystkie trzy obiekty przybiorą kształt trójkąta z Księżycem na czele. Dystans dzielący naszego satelitę z Czerwoną Planetą wyniesie ponad 4º, jednak będzie to bardzo fotogeniczna koniunkcja do czego zachęcam. Na obserwacje warto wyjść po godz 3.00. O godz 5.00 obiekty znajdą się na południu naszego nieba, więc śpiochy będą miały ostatnią okazję tuż przed świtem na dostrzeżenie spotkania. Całości towarzyszył będzie czerwony Antares, gwiazda z konstelacji Skorpiona.

30 marca

Koniunkcja Księżyca z Saturnem, na obserwacje również warto wybrać się w okolicach godz. 3.00, jednak podobnie jak w przypadku poprzedniej koniunkcji oba obiekty znajdą się na południu o godz 5.00. Dystans ~  3º 28 ‚.

Mars

Czerwona Planeta porusza się w konstelacji Skorpiona. Konstelacji, która nie jest w całości widoczna w Polsce. Jednak krótko przed świtem możemy podziwiać najjaśniejszą gwiazdę tej konstelacji – Antares. Charakterystyczna ze względu na swój czerwony kolor gwiazda będzie w najbliższych tygodniach towarzyszyć Marsowi. Widoczny niemal całą drugą połowę nocy

Jowisz

Gazowy Olbrzym widoczny jest przez całą noc w gwiazdozbiorze Lwa. Jest to obecnie najjaśniejszy obiekt nocnego nieba tuż po Księżycu. Przyglądając się mu na dużych powiększeniach możemy dostrzec księżyce Jupitera, Io, Kalisto, Europę i inne w zależności od pory nocy. Można nawet dostrzec cień rzucany na planetę przez jeden z Księżyców oraz Wielką Czerwoną Plamę. Wszystko w zależności od posiadanej przez nas apertury.

Saturn

Władca Pierścieni opanowuje niebo w drugiej połowie nocy poruszając się w Wężowniku. Będzie poruszać się w towarzystwie Marsa, na lewo od niego, więc jaśniejszy obiekt obok Czerwonej Planety to zapewne Saturn.

ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ciągle nad Polską. Jej przeloty są widoczne już nawet przed godziną 3.00 co w wyraźny sposób pokazuje, że nasze Słońce chowa się już coraz niżej pod horyzont. Stacja Kosmiczna, a dokładniej znajdujące się na niej panele odbijają promienie Słońca, co przejawia się w „świeceniu”. Niestety, dopiero w ostatnich dniach miesiąca ISS przeniesie się na wieczorne niebo. Jak ją rozpoznać? Jest to szybki, świecący mocnym światłem obiekt, w momencie przelotu jest najjaśniejsza na niebie, nie migocze. Godziny przelotu tutaj a tutaj instrukcja dla mniejszych miejscowości.

Gwiazdozbiory – wpis z początku miesiąca

Zimowe gwiazdozbiory ustępują wiosennym, takim jak Hydra, Kruk, Korona Północna, Skorpion, Warkocz Bereniki. Jednak to do czego ja zachęcam, to obserwacje bogatego w obiekty Dużego Wozu. Gwiazdozbiór całoroczny, jednak właśnie w tym okresie przyjmuje on korzystną dla obserwatora pozycję, znajdując się wysoko na niebie. Są w nim obiekty takie jak M 51 (Galaktyka Wir – przykład galaktycznego kanibalizmu), M101 (Galaktyka Wiatraczek) M81 i M82.. I wszystkie obiekty są łatwe do odnalezienia dzięki bliskiemu sąsiedztwu gwiazd. Niestety, niezbędny jest przynajmniej mały teleskop.

Długość dnia i nocy

Od 16 marca do 26 marca wschód Słońca następował będzie w godzinach – 5.40 – 5.20*. Natomiast zachód Słońca 17.40 – 18.00*.

W nocy z 26/27 marca zmiana czasu na letni (GMT +1).

Słońce wschodzić będzie po godzinie 6.00 i zachodzić już po 19.00**

* Godziny wschodu i zachodu Słońca mogą się różnić w zależności od miejsca obserwacji.

** Zmiana czasu na letni następuje w ostatni weekend marca, zmieniamy czas z godziny 2:00 na 3:00.