Nowy rok, nowe zjawiska, nowy astro kalendarz 🙂 Przede wszystkim życzę Wam kochani czytelnicy duużo czystego nieba i jak najwięcej okazji do oglądania go w nocy 🙂 Choć będą też zjawiska w dzień, jak choćby tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca, co bez wątpienia jest zjawiskiem No. 1 😀

Księżyc
03.01

Księżyc będzie w koniunkcji z Marsem, obu obiektów należy szukać na niebie południowo – wschodnim przed świtem.

07.01

Koniunkcja Księżyca z Wenus, Księżyc będzie kilka dni przed nowiem, można wypatrywać światła popielatego. Jest ono widoczne na tarczy Księżyca chwilę po zachodzie lub przed wschodem Słońca, gdy księżyc znajduje się w okolicach nowiu. To poświata widoczna dzięki światłu odbitemu z Ziemi na nieoświetlonej promieniami Słońca tarczy Księżyca.

10.01

Księżyc będzie znajdował się w nowiu, to dobry okres na obserwacje astronomiczne i astrofotografię.

Planety

Planety widoczne są w drugiej części nocy, jednak najlepiej na obserwacje wyjść nad ranem, w okolicach godz. 5.30 – 6.00, wtedy na niebie południowo – wschodnim można zobaczyć cztery planety: Saturna, Wenus, Marsa i Jowisza, ustawione niemal w jednej linii.

Merkury jest widoczny krótko po zachodzie Słońca nisko nad południowo – zachodnim horyzontem.

Wieczorem do godz. około 22.00 widoczny jest Uran tuż pod rozciągliwą konstelacją ryb.

09.10

Koniunkcja między Wenus i Saturnem.

Komety
Catalina C/2013 US10

Obecnie królową nieba jest kometa Catalina C/2013 US10, znajduje się ona w Wolarzu, widoczna mniej więcej od północy, jednak najlepsze warunki obserwacyjne między godz. 4.00 a 5.45 kiedy to jeszcze ciemne niebo, a Arktur już znajduje się wysoko nad horyzontem. Kierując lornetkę bądź aparat w jego kierunku nie powinniśmy mieć problemów z ujrzeniem komety, znajduje się ona obecnie nad nim. Arktur to najjaśniejsza gwiazda Wolarza, świeci wysoko nad południowo – wschodnim horyzontem przed wschodem Słońca mieniąc się różnymi kolorami.

PANSTARRS C/ 2014 S2

Kometa o słabej jasności położona w okolicach gwiazdozbioru smoka, blisko jasnej gwiazdy tyl.

Deszcz meteorów
03/04.01

Deszcz Kwadrantydów, spodziewamy się od 80 do 200 zjawisk na godzinę. Co oznacza, że ujrzymy przynajmniej kilka spadających gwiazd w ciągu godziny. Niestety maksimum jest bardzo krótkotrwałe i na razie wszystko wskazuje na to, że wystąpi w godzinach porannych. Nie zmienia to faktu, że warto wyjść na obserwacje, nawet nad ranem i poszukiwać ich, radiant znajduje się nad gwiadozbiorem Wolarza, którego najjaśniejszą gwiazdą jest Arktur. Kto szuka komety Catalina, bez problemu znajdzie i radiant roju.

Gwiazdozbiory

Obecnie na niebie króluje Orion ze swoimi mgławicami, Byk z Plejadami,  Bliźnięta, jednak w drugiej połowie nocy można już ujrzeć gwiazdozbiory wiosenne, jak Korona Północna, Panna, Warkocz Bereniki.

Długość dnia i nocy

2 stycznia nasza planeta znalazła się w swojej rocznej wędrówce wokół Słońca najbliżej niego, to właśnie teraz dnia przybywa najszybciej, obecnie wieczorem mamy już ponad 15 minut więcej ze Słońcem niż było to pod koniec listopada. Musi minąć jeszcze kilka tygodni zanim wyraźnie dostrzeżemy proces wydłużania się dnia. Warto wieczorem spojrzeć na piękne, gradientowe niebo w te czyste, bezchmurne choć mroźne wieczory. Dzień będzie sie wydłużał do pierwszego dnia astronomicznego lata.