Metabolizm (inaczej przemiana materii) to szereg przemian energetycznych i reakcji chemicznych, mających miejsce w naszym organiźmie.

Od jakości naszej przemiany materii zależy sposób, w jaki funkcjonujemy na codzień; jak się czujemy, ile mamy energii, czy się wysypiamy. Poprawa naszego metabolizmu, jest także kluczowym elementem każdej diety. Należy wtedy przede wszystkim zadbać o jakość zachodzących procesów w naszym ciele od środka. Początek nowego sposobu odżywiania to często ”nakręcanie” metabolizmu, czyli budzenie organizmu i nadanie mu nowej, świeżej jakości. Poniżej zasady, dzięki którym możemy rozpędzić swój metabolizm. Zadbaj, aby były to Twoje nawyki.

5 ZASAD SZYBKIEGO METABOLIZMU

1. Stosuj imbir, curry, paprykę chilli i cynamon.
Te przyprawy dodane do posiłków lub wypite w formie wywaru (np.: wywar z siemienia lnianego + imbir) rozgrzewają układ pokarmowy, pobudzają trawienie i są pomocne przy spalaniu tkanki tłuszczowej. Postaw szczególnie na imbir i paprykę chilli!

2. Pij wodę!
Szklanka ciepłej wody na czczo pobudza organizm do działania, dodatkowo dawka witaminy C z soku z cytryny pomaga wzmocnić i oczyścić organizm.
Woda, nie tylko na czczo, delikatnym i naturalnym sposobem pobudza nasz metabolizm. W ciągu dnia staraj się pić szklankę wody co 30-45 minut nawet wtedy, kiedy nie chce Ci się pić. Kiedy odczuwasz pragnienie, Twój organizm jest już w 1-3 % odwodniony. Możesz także wspomóc oczyszczanie zielonymi, ziołowymi herbatkami. Zapraszam do artykułu >>Herbaty i zioła – oczyszczanie<< 3. Jedz mniej a częściej, ogranicz tłuste potrawy. Wielkie, tłuste porcje jedzenia są zwyczajnie problematyczne do strawienia dla naszego żołądka. Im mniejsza porcja oraz bardziej lekkostrawna potrawa, tym nasz żołądek poradzi sobie szybciej. Ogranicz spożycie tłuszczów nienasyconych i daj żołądkowi odpocząć. Unikniesz wzdęć, powolnego przemieszczania się pokarmu w jelitach i uczucia ”zapchanego” brzucha. Posiłki spożywaj w równych odstępach co 3-4 godzin. Pamiętaj: jeśli nie trzymasz stałych pór posiłków, (nie jesz np. od godziny 15) Twój organizm wprowadza się w stan głodówki – zwalnia, wstrzymuje funkcje metaboliczne w obawie przed głodem! Zobacz: Czy stosować głodówki oczyszczające? 4. Unikaj wahań wagi. Ciągłe eksperymenty z wymyślnymi dietami mogą zakończyć się fiaskiem i doprowadzić do efektu jo-jo. Gwałtowna utrata wagi bez trzymania odpowiednich zasad żywienia rozregulowuje nasz metabolizm. Staraj się jeść rozważnie, z umiarem i dopasować dietę do siebie. Każdy ma chwile słabości, ale staraj się wdrożyć stałe elementy w swojej diecie – wypracuj nawyki żywieniowe. 5. Dołóż aktywność fizyczną. Systematyczna aktywność fizyczna skutecznie poprawia nasz metabolizm. Najszybsze spalanie tkanki tłuszczowej, uzyskamy zaraz po przebudzeniu w godzinach porannych. Warto wyrobić sobie nawyk porannej, 20-minutowej aktywności fizycznej. Normalny trening powinien trwać co najmniej 45 minut ( dodaj do tego rozgrzewkę i streetching). Możemy także skłonić się do >>Treningu SIłowego<< – opisanego w linku, który aktywuje spalanie tłuszczu na długo po zakończonym treningu. Doceniamy także trening TABATA – sam w sobie jest nastawiony na przyśpieszenie metabolizmu. Najważniejsza jednak jest systematyka. Pamiętaj – każda Twoja aktywność jest dobra!

Trzymam OSTRO kciuki! 😉